Чугуев

Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Привіт Гость  Реєстрація Вхід
Чугуев
 

У столиці він-капрал, в Чугуєві - Нерон.    Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

У столиці він-капрал, в Чугуєві - Нерон.

 У 1817 році Чугуїв стає центром шести округів військових поселень. Місто розбудовується. Криві і вузькі вулиці замінюються рівними і широкими, яблуневі та вишневі сади вирубуються, білі, під соломою мазанки зносяться.На місці старого виникає нове місто.

 План забудови його складався без урахування історично сформованого міста, але був добре продуманий і «прив'язаний» до місцевості. На плоскій вершині пагорба простяглися дві довгі вулиці - Харківська та Дворянська (нині Гвардійська).Під прямим кутом їх перетинали короткі - Миколаївська (нині Карла Лібкнехта) і Микитинська (нині Рози Люксембург). На північ від перетину Дворянській і Микитинської вулиць, над крутим схилом Сіверського Дінця, розбили плац для оглядів, муштри і парадів.Нові споруди орієнтувалися на ці основні міські магістралі.

 Окремі будинки органічно включалися в міську забудову.
 Плани забудови військових поселень розробляли відомі російські архітектори В. П. Стасов і А. П. Брюллов.Багато будівель, побудовані в Чугуєві за їхніми проектами, є пам'ятками архітектури і взяті зараз під охорону держави.

 Цікаво в цьому відношенні будинок колишнього корпусу військових топографів. Воно витягнуте по всій північній стороні нинішньої площі В. І.Леніна і являє собою (в плані) прямокутник з внутрішнім двором.

Одноманітна гладь стін з легкими ризалітами, відсутність розвинених карнизів і ліпних прикрас, строгість віконних прорізів (прямокутні - у першому поверсі і напівциркульні - у другому) підкреслюють офіційне призначення споруди: тут розташовувалися корпусний,дивізійний та окружні штаби військових поселень.На адміністративний характер будівлі вказує і оглядовий майданчик, увінчана двоярусною вежею з годинником, з якої відкривається панорама міста та околиць.

 На протилежній стороні площі привертає увагу одноповерхова з двосхилим дахом будівля колишніх торгових рядів.Великі, ритмічно повторювані архітектурні форми надають будові монументальність, воно добре узгоджується з колишнім корпусом топографів. Поєднання кольору цих будинків - білі вікна і оранжево-жовті стіни - характерно для пізнього класицизму.

 Будувалися в Чугуєві і собори.Великі кошти на будівництво нових та оновлення старих храмів виділяла церква, яка підтримувала офіційну державну політику. У місті та його околицях діяло близько сорока церков. Деякі з них були побудовані за проектами відомих архітекторів.Так, талановиті народні майстри звели в західній частині центральної площі Покровський собор (проект видатного російського зодчого В. П. Стасова).

 Собор відрізняє сувора краса ліній. Три фасаду - східний, південний і північний - виділені чотирьохколонним портиками доричного ордера.Класичні пропорції окремих частин, витончені форми віконних сандріков, каннелюрние колони, створюють гру світлотіні, говорять про великий талант зодчого.

 У Покровському соборі зберігалися 20 прапорів чугуївських полків: церква благословляла військові походи й війни.

На Дворянській вулиці, що виходить на площу, перебували офіцерські особняки, склади, школа кантоністів і найбільша споруда міста - одноповерховий, з критим двором, манеж. Велика частина будівель була зруйнована під час Великої Вітчизняної війни.Вулиця, яка зараз носить назву Гвардійській, забудовується новими багатоповерховими житловими будинками.

 На інших вулицях стояли будиночки військових поселян. «У ряд по струнці, як солдати, поселянскіе тут хати, все по кресленнях», - співали в народі.Вони були всі настільки однакові, що навіть голуби губилися і залітали в чужі двори: одноповерхові, з трьома вікнами по фасаду, на високому фронтоні під двосхилим дахом, у напівциркульною ніші - слухове вікно.Лінію вулиці утворював рівний ряд будиночків, з'єднаних цегляними парканами з нішами в нижній частині, які при необхідності перетворювалися на бійниці. Таким чином, кожен двір міг служити опорним пунктом оборони міста.У цих цегляних «лінійних» будинках жило по 3-4 родини «господарів», які володіли невеликими земельними наділами. У глибині двору стояли такі ж однакові, але дерев'яні будинки, так звані «Залінійне», де жили постояльці - солдати Чугуївського уланського полку.Своєї землі вони не мали і перебували на утриманні «господарів».

 Усі селяни, які жили на території округів, були військовими поселенцями. Їхні діти з 8-річного віку навчалися в спеціальних військових школах, а з 18 років переводилися у військову частину.По суті, селяни перетворювалися у довічних солдатів. Вони несли непосильний гніт підневільного кріпосницького праці та виснажливої ​​солдатської служби до похилого віку.Втручання військових чинів у сімейні справи, відрив від домашніх і господарських турбот у жнивну пору, сувора дисципліна, стеження, численні заборони робили життя поселян нестерпним.

Аракчеєвські порядки, задушлива обстановка в армії викликали протест не тільки поселян, а й багатьох прогресивно мислячих офіцерів полку, учасників Великої Вітчизняної війни 1812 року.Мрії про демократичний перетворенні країни, розбуджені патріотичним піднесенням у період смертельної небезпеки, навислої над батьківщиною, не знаходили практичного здійснення в умовах кріпосної Росії. Обстановка вимагала рішучих дій.

Влітку 1819 року в Чугуєві спалахнуло повстання селян. Приводом послужило непосильний вимога військового начальства заготовити 103 000 пудів сіна для казенних коней. Селяни відмовилися виконати розпорядження.

У серпні повстання охопило територію, на якій проживало понад 28 тисяч осіб. Піднялися жителі військових поселень Вовчанська, Змієва, Базаліївка, Гракова, Великий Бабки ...

 Повсталі вимагали ліквідувати військові поселення і повернути землі, відрізані при їх створенні.Для забезпечення порядку вони організували управління з виборних. Хвилювання взяли загрозливі розміри. На їх придушення царський уряд кинув війська з артилерією чисельністю більше двох дивізій. Під вартою виявилося більше двох тисяч осіб - у в'язниці не вистачало місця.

У ході розгляду з'ясувалося, що серед організаторів «бунту» були й офіцери. У «недозволених діях» звинуватили 69 офіцерів Чугуївського полку.Найбільш активно діяли учасники Великої Вітчизняної війни 1812 року - старший дивізійний ад'ютант, штаб-ротмістр Тареев, ротмістр Туманський, відставний прапорщик Пильов, відставний поручик Щербина та інші.

 Розправою над непокірними керував начальник військових поселень Аракчеєв.Спішно було засновано спеціальний комітет військового суду. За його вироком у Печенігах та Базаліївка крізь стрій прогнали 23 людини. У багатьох випадках розправи проводилися без суду і слідства.

 Всього у справі про повстання було заарештовано дві тисячі осіб.275 з них військовий суд засудив до смертної кари, заміненої 12 тисячами ударів шпіцрутенами кожному, що було рівнозначно смерті. Серед закарбовані на смерть виявилися унтер-офіцери Єгор Лахтін і Михайло Мяшін, удостоєні за хоробрість георгіївських хрестів і медалей в 1812 році.

Катування не зломили духу повсталих. Батьки, відправляючи своїх синів на лобне місце, заклинали їх не просити пощади.Під аракчеєвських різками вмирали десятки людей, а цар писав графу: «Дякую тобі щиро від чистого серця за всі твої труди» У результаті «праць» Аракчеєва багато сімей селян позбулися своїх годувальників.Частина засуджених була заслана на вічне поселення в Сибір, в їх числі офіцери Тареев, Туманський, Щербина і Пильов.

 Всю міру народного гніву проти «без лестощів зрадженого» графа висловив великий О. С. Пушкін:

 У столиці він-капрал, в Чугуєві - Нерон.
 Кинджала Зандова скрізь гідний він.

Сайт Чугуїва знаходили по наступним фразам:

Будь-який Чугуєвець може розмістити інформацію на цьому сайті без реєстрації.

кольцо Чугуевских сайтов [0]
Сайты Чугуева
Города и регионы [1]
Города и регионы, городские порталы

Опитування

Форум Чугуева

Как Вы относитесь к созданию союза русских государств: Украины, Беларуси и России?
Всего ответов: 975

Чугуевская доска объявлений

 

Сайт для багатодітних сімей та про багатодітні сім'ї

 

 

Ви зможете розшукати на сайті будь-яку інформацію:
   

 

Адреса Чугуївської міської ради та виконавчого комітету: 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 35-А.
 
Яндекс.Метрика

Подписаться на рассылку