Чугуев

Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Привіт Гость  Реєстрація Вхід
Чугуев
 

   Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

Главная » 2011 » Август » 16 » Калмики


22:20
Калмики
Калмики.

 

У давні часи, в приході подгорней Успенської і почасти Рождествено-Богородицької церкви, жили Калмики - особливість, яка стоїть особливого розгляду.

Ще в 1679 і 1680 роках з чугуєвців городовий службою збирався худобу і хліб з вином у платню Калмицької орді, колишньої на службі Государя по Белгороду.[1]

По закінченні Азовського походу, Петро Великий вказав колишнім у поході Калмикам перейти на проживання в місто Чугуїв. Тут зазначено було їм, згідно з їхнім бажанням, особливе місце в приміській слободі Осиновке, де й досі одна вулиця називається Калмыцкою.

У выписях Курської на дворові і сенокосные місця сказано, що у 1696 році Калмики взяли в Чугуєві дворові місця. У 1699 році, за челобитью "новохрещених Калмиков" Андрія Харпна, Василя Харламова, Гаврила та Івана Патрикеевых, відведені землі під Чугуєвом поблизу дач, даних "Калмыцкому мурзе Олексію Кобіна з товаришами". І в тому ж році вони були відправлені тимчасово на службу до Ізюмській полковнику.[2]

За Чугуївської перепису 1710 року виявляється в Чугуєві "хрещених Калмиков" 47 сімей, а по перепису 1712 року 50 сімей і в них чоловічої статі 119, жіноча 168 душ. Всі вони називаються Християнськими іменами: "Мурза Данило, Васильєв син, Бухарін 50 років; у нього дружина Настасія, Максимова дочка, 40; діти: Іван 3, Василіса 2, син Потап після перепису 1710 року умре. Так у нього ж, Данила, поляк Іван Іванов 20, та мати Матрона 60". Кілька латишів і поляків і один швед, ймовірно уведенные під час війни, показані і в інших сім'ях. Кілька начальників сімей називаються Хариными, Кобиными, один Батир, інший Киргис; інші - Тума, Зеньгор, Чегодай.

З 1715 року по 1735-й команда калмиков збільшувалася 150-ю сімействами хрещеними і нехрещеними. При переміщенні на ділянки землі виявилося можливим збільшити, і збільшене число калмиков чугуєвських ще 15-ю родинами.

За табелі генерал-фельдмаршала Мініха, після Турецької війни в 1740 році, в двох калмицької роти складалося:

 

мурза 1

ротмiстр 1

хорунжих 2

Єсаулов 2

капралов 8

рядових 200

                                         ----------------- 

І того 214 осіб.

 

У 1788 році засновано нові штат корпусу передовий варти Катеринославського піхотного полку, за яким належало в 8-мі Калмицької сотнях:

 

сотников 8

поручиков 8

хорунжих 6

урядників 32

калмиков 960

                                             -------------- 

І того 1014 людей

 

Немає сумніву, що нехрещені калмики, що поселилися в Чугуєві разом з хрещеними, вже по одному наслідування единоплеменным, особливо при легких стимулах з боку Чугуївського начальства, приймали хрещення в Чугуєві. Доказом цьому служить указ канцелярії Сенату у 19-й день червня 1716 року, що пішов у Воронезьку губернської канцелярії, таємного радника генерал-губернатору і кавалерові Апраксину: "прийшли від Аюки-Хана Калмиков Сермени Мергени з товаришами 21 людина, з дружинами і дітьми, з Дону Чугуїв, тут, за їх бажанням, в християнську віру хрестити і написати з тамтешніми новокрещенными Калмиками в службу і платню їм давати проти тих; для того, щоб вони не могли прийняти хрещення, паки до Аюк-Хану і на Кубань піти" та інше. Указом Сенатським, 14 січня 1717 року, наказано: "також і на Дон що прийшли 25 кибиток - мурзу з товаришами відіслати для хрещення і життя в Чугуїв". Сенатським же указом 27 жовтня 1725 року наказано: "Калмиков, які волею своєю приїжджають на Дон і про хрещення в Християнську Православну віру будуть просити, тих приймати і, за хрещенні, на службу в Чугуїв визначати".

Щоб заохотить і розташувати це дике плем'я до обігу в християнську віру, надавалися їм різні переваги, як в цивільному, так і у військовому званнях. Це ясно виражений в інструкції 1729 року з Бєлгородської губернської канцелярії. Капітанові Стремоухову наказувалося: "Калмикам ніякого утиски не чинити, та не будуть змушені бігти паки в калмицькі улуси, віру грецького сповідання порушити і платню їм це може зникнути". Те ж саме виражено в Височайше затвердженому штаті військової команди калмиков і козаків у 1740 році, де в примітці, проти них, щодо визначення їм платні, сказано: "Калмикам, для додання до службі полювання і перетворення до православної віри, колишнє (тобто платню) що нині отримують". На жаль некрещенные калмики не довго могли ужитися в Чугуєві. Статистика міста Чугуєва показує, що в 1748 році "Калмики, що поселилися в місті Чугуєві і не сприйняли Святого хрещення, пішли в свої улуси". Дикому племені не сподобався указ 1748 року, уравнивавший зміст калмиков у мирний і воєнний час з вмістом козаків, тоді як раніше того калмик отримував платні в рік 15 рублями більше, ніж козак. Розповіді місцеві додають до того, що охрещеним калмикам роблена були деякі утруднення, в намір схилити їх до прийняття християнства, і що ці незручності також сприяли видалення їх з Чугуєва. Однак з цього самого, що разом з нехрещеними калмиками віддалилися, за місцевим ж даними, і деякі з хрещених, очевидно, що власне ображена указом 1748 року жадібність до вигод змусила дикунів піти на степові кочовища. Що залишилися в Чугуєві калмики мало потроху роднились "з сведенцамі" з різних міст російської царства, а через те зливалися з російським плем'ям, втрачаючи калмицька свій тип. За 25 років у Чугуєві було ще 7-мь сімей калмицької; а нині в 6-м окрузі, в Скрыпаеве і в інших місцях, ще можна бачити обличчя з чистим калмицьким типом.



[1] "Івану Івановичу Петро Хованський. Нинішнього 188 (1680) року травня 18 писав ти в Бєлгород: в минулому 187 (1679) році, за відписка Князя Каспулата Муцаловича Черкаського з Калмикії, взято з Чугуєвців городовий службою з всяких чинів на корм Калмицької тайшей з Калмикії не проти Государева указу 130 яловіц, 400 баранів, та хлібних запасів пшона і круп 29 четей, сухарів 8 четей, печеної 283 хліба, та з кружечного двору дано 50 ведр вина, 9 ведр меду. І буде тепер Князь Каспулат Муцалович Черкаський піде на Чугуїв і про калмицької кормах, про яловицах і про баранів учнет до тебе писати і велить з Чугуєвців яловіц і баранів взяти проти надання минулого 187 (1679) року, і тобі тих яловіц і баранів і хлібних запасів взяти нема з кого, тому що Чугуєвці жилецкие люди від військових людей розорені. І тобі, за указом Великого Государя, на корм йому, Князю Каспулату Муцаловичу, з Калмикії, звеліти яловіц та баранів з Чугуєвців городовий службою, з всяких чинів взяти проти минулого 187 (1679) року 14 яловіц та 30 баранов без всякого мотчанья". Дарована грамота Князю Каспулату Муцаловичу за його служби 186 (1678) і 187 (1679) роках в Зібр. Державної Реєстрацiї. Грам. Ч. 4, стор. 369. Дивись "Синопсис" Гізеля.

[2] "Князю Якову Федоровичу Афанасій Астафьев. За відписка твоєї березня 207 (1699) року велено послати Чугуєвських Калмиков, так Донських Орешковских козаків, розібравши, скільки людей гоже, Ізюм до Ізюмській Полковнику Федору Шилову і Чугуєвських новохрещених Калмик мурзу Олексія Кобіна з товаришами всіх так Донських Орешковских козаків, вибравши 32 людини, відправив я березня 7". У відповідь на відписку Князя, від 9 березня, він пише, що "вміють перекладати з Татарської мови в Чугуєві немає, - Калмики, які вміють Татарська мова, вислані в Родзинки".

Просмотров: 918 | Добавил: Громада | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Будь-який Чугуєвець може розмістити інформацію на цьому сайті без реєстрації.

кольцо Чугуевских сайтов [0]
Сайты Чугуева
Города и регионы [1]
Города и регионы, городские порталы

Сайт Чугуїва знаходили по наступним фразам:

Опитування

Форум Чугуева

Как Вы относитесь к созданию союза русских государств: Украины, Беларуси и России?
Всего ответов: 975

Чугуевская доска объявлений

 


 

 

Ви зможете розшукати на сайті будь-яку інформацію:
   

 

Адреса Чугуївської міської ради та виконавчого комітету: 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 35-А.
 
Яндекс.Метрика

Подписаться на рассылку