Чугуев

Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Привіт Гость  Реєстрація Вхід
Чугуев
 

Каталог статей    Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

Главная » Статьи » Чугуев » Чугуевский район [ Добавить статью ]


ТЕЦ-2 «Есхар»
Эсхар ТЭЦ-2Побудована за ленінським планом ГОЕЛРО тоді ще ГРЕС-2 на багато десятиліть стала символом індустріалізації, найпотужнішим і сучасним промисловим підприємством на Чугуївщині. Але з часом бабуся-станція здавала свої позиції, траплялося навіть - знаходилася на межі закриття.

Дуже скромно минулого літа правонаступниця ГРЕС-2 - теперішня ТЕЦ-2 «Есхар» відзначила 80-річний ювілей.І ось приємна несподіванка - напередодні нинішнього року до професійного свята енергетиків трудовому колективу ТЕЦ-2 вручили Почесну грамоту Кабінету Міністрів, а директор Сергій Руденко указом Президента України удостоєний звання «Заслужений енергетик України».Настільки значимі події послужили приводом для зустрічі нашого кореспондента з володарем почесного звання.

 Підприємство, в кожній другій родині селища якого є наш трудівник.На державному підприємстві ТЕЦ-2 «Есхар» своєчасно виплачується зарплата, немає ніяких заборгованостей перед Пенсійним фондом, іншими обов'язковими платежами.

 Енергетики користуються повним пакетом соціальних гарантій і дорожать своїми місцями.Очевидні й досягнення - за останні роки обсяг нашої продукції збільшено більш ніж у три рази і досягає 300 мільйонів гривень.


 - У це навіть важко повірити, враховуючи, що ще десять років тому ТЕЦ-2 «Есхар» перебувала у найглибшій комі ...

 - Саме так і було насправді.Коли ми входили в структуру АК «Харківобленерго», нам рекомендували демонтувати так звану паливоподачу. Це означало назавжди розпрощатися з надією на використання вугілля як палива.

 На щастя, незабаром ТЕЦ-2 «Есхар» перепрофілювали в підпорядкування Кабміну.На свій страх і ризик, заручившись підтримкою колег, ми, всупереч логіці колишнього керівництва, як раз не демонтували, а з точністю навпаки, відновили вугільну паливоподачу. До цього ТЕЦ-2 «Есхар» працювала виключно на блакитному паливі, спалюючи газ.

Так - як коштів на нашому рахунку практично не було, довелося позичити необхідну суму у постачальників вугілля. У той час подібна «самодіяльність» могла дорого обійтися, і особисто я ризикував посадою.У Києві делікатно відвели очі від «пустощі» на Есхарі, але як раз той самий відчайдушний крок, як можна стверджувати сьогодні, допоміг станції вижити.З величезними труднощами, пов'язаними зі значними боргами перед нами від споживачів, дефіцитом матеріальних ресурсів, нездорової атмосферою через затримки зарплати в колективі, підприємство повільно виповзало з засмоктав його трясовини.Нам більше не заважали працювати, і стратегічна переорієнтація з використовуваного газу на набагато більш дешеве вугілля принесла впевненість у завтрашньому дні.

 - Однак ваші митарства на цьому не скінчилися.Добре пам'ятаю, як років п'ять тому приїхали на ТЕЦ-2 «Есхар» колишній губернатор до група фахівців, як про доконаний факт, говорили про поглинання вашого підприємства гігантської ТЕЦ-5 на Солоницівці. Що ви тоді відчули?

- І тоді »і сьогодні вважаю, що входження в структуру ТЕЦ-5, а, по суті, повернення в лоно« Харківобленерго »виявилося б для нас згубним.І як не парадоксально, але в позаминулому році наша старенька ТЕЦ-2 «Есхар» виробила продукції в сумарному обсязі більше, ніж сучасна громадина ТЕЦ-5!Остання довго простоювала через проблеми з оплатою за спожитий газ, у той час як ми планомірно, протягом останніх років працюємо цілий рік.

ЕсхарСтоіт відзначити, що передувала того драматичному моменту передбачуваного нашого поглинання серйозна поломка генератора на Есхарі, що вибила з продуктивного ритму на рік.Але, врешті-решт, ситуація стабілізувалася, стало зрозуміло, що газ, особливо імпортний, - задоволення не з дешевих, і взагалі, виникла найактуальніша обговорювана тема з приводу альтернативних джерел енергії. Ось тоді остаточно ТЕЦ-2 «Есхар» залишили у спокої.І ми, не зменшуючи темпу, рухаємося вперед.

 - Чи надовго вистачить запасу міцності, якщо врахувати, що саме молоде обладнання на станції встановлено в 1956 році? Чи можна при цьому розраховувати на тривалу перспективу?

- Єдине, але дуже істотна перевага есхаровскіх енергетиків полягає в тому, що використовуємо ми найдешевший сорт вугілля, так званий антрацитовий штиб, просто кажучи - вугільний пил. Ця сировина вчетверо дешевша за газ.Причому, зуміли відмовитися навіть від підсвічування газом при спалювань вугілля, і споживаємо дороге блакитне паливо лише для розпалювання котлів, так як антрацитовий штиб горить при температурі +300 градусів!

Всі інші параметри технологічного циклу, звичайно, давно застарілі і чекати впроваджень ноу-хау не доводиться. Тим не менш, підтримуємо все в робочому стані і собівартість продукції, що виробляється на ТЕЦ-2 «Есхар», є однією з найдешевших серед 30 аналогічних ТЕЦ в Україну.

Чудово розуміючи, що необхідно далі розвиватися і вдосконалюватися, за останні три роки розробили концепцію докорінної модернізації ТЕЦ-2 «Есхар».На першому етапі здійснили серйозні наукові техніко-економічні обгрунтування, витративши для цієї мети з власної надприбутки 3 мільйони гривень. Тепер в Кабміні розглядається наступний етап - проектний план модернізації.

Його вартість близько 50 мільйонів гривень, після чого можливе здійснення самої модернізації. Процес, як бачите, багатоступеневий, дорогий і коштів підприємства для цього не вистачить.Виконання проекту планується окупити за рахунок підвищення рентабельності нашого тарифу (це питання розглядається в Національному Комітеті регулювання енергетики), а до модернізації підключаться вже солідні інвестори.Коротко скажу, що намічена суперсучасна американська технологія практично зводить до мінімуму викиди шкідливих речовин в атмосферу,дуже високопродуктивна і надійна.

 При цьому здійснювати її будуть вітчизняні фахівці, переважно, харків'яни - проектанти, будівельники,наладчики.Обладнання - турбіни, котли, генератори також надійдуть від харківських виробників. Підкреслюю, що вищесказане - не прожектерство, а пілотний проект, що розглядаються в Кабміні.Есхаровскіе енергетики повинні першими вдихнути нове життя в стару ТЕЦ, а слідом подібний досвід використовують і на інших аналогічних об'єктах.


 -Дай Бог, щоб здійснилися настільки грандіозні плани, але поки повернемося до нинішніх реалій.Ви сказали, що собівартість виробленої на вашому підприємстві електро-і теплоенергії-одна з найдешевших. Чому ж тоді есхаровци скаржаться на високі тарифи за тепло, низьку температуру в квартирах?До речі, серед обивателів поширена думка, що при виробленні електроенергії теплоенергія виникає підспудно і, по суті, для підприємства є безкоштовною. В останньому твердженні є хоча б частка істини?

 - Почну по порядку.Дійсно, наші тарифи за електрику і тепло, як я вже говорив, одні з найнижчих серед аналогічних ТЕЦ.Але для населення тариф за гарячу воду практично подвоюється, так як селищна служба, що займається її транспортуванням, закладає сюди витрати на ремонт, обслуговування, зарплату персоналу, транспорт та інше.Оптимальне ж співвідношення в ціноутворенні тарифу має бути наступним: 75% - виробнику тепла і 25% - теплопостачальною службі.

 У даний момент у нашому селищі навіть не розглядається можливість підвищення тарифу на тепло.ТЕЦ-2 «Есхар» працює на старих запасах вугілля, який з жовтня минулого року, до речі, також подорожчав на 20%. Ми не збираємося обдирати земляків, а по суті, самих себе.Інша справа, що великі проблеми - міняти прогнилі труби, удосконалювати втурідомовие мережі, проводити роз'яснювальну роботу з населенням і не допускати розкрадань окропу з батарей, що ж стосується питання про «дармової» теплі, нібито, супутньому виробленні струму, то частково, це правда.За існуючої технології ККД ТЕЦ-2 «Есхар» становить 30%, а решта 70% - обігрівають воду, спочатку охолоджуючу турбіни і потім, при температурі +15 градусів, що надходить по спеціальному каналу в Сіверський Донець.Біда в тому, що взяти ці 70% тепла для раціонального використання просто неможливо. А щоб подати гарячу воду мешканцям селища, необхідно додатково реально спалювати вугілля.

- Раз вже ми заговорили про теплоенергії, яка займає незначний обсяг вашої сукупної продукції (левову частку якої складає електроенергія); розкажіть про потенційну перспективі як раз в цьому напрямку.Можливо, наприклад, в майбутньому повернутися до теплозабезпечення Чугуєва від ТЕЦ-2 «Есхар»?

 - У піковий зимовий період ми виробляємо 8 гігакалорій на годину, опалюючи власне підприємство, селище і ЗАТ «Тепличне».У той же час, сумарна потужність наявних теплоустановок дозволяє виробляти 200 гігакалорій. Ми ж використовуємо всього 4%! Якщо була б задіяна хоч половина потужностей, помітно скоротилися б питомі витрати, а тариф на тепло знизився, мінімум, на третину!Свого часу, переконаний, було прийнято помилкове рішення про дорогу розконсервації більше десяти автономних газових котелень у Чугукве.

 Легко підрахувати, що навіть втрачаючи 8% тепла при існувала колись відсталою його доставці з селища, економічний ефект дуже відчутний.Мова про те, що існуючий у місті тариф був би в два рази нижче, а екологічна ситуація - помітно краще. Просто в той непростий для ТЕЦ-2 «Есхар» час ніхто не наважився прорахувати ситуацію на кілька кроків вперед, спішно вирішуючи нагальні труднощі.

 Але що було, те було.У тому самому проекті модернізації розглядається можливість прокладки підземної теплотраси від ТЕЦ-2 «Есхар» до житлових масивів в Рогані на околиці Харкова.Її довжина складе 17 км, а сучасні, практично вічні, труби з ізольованого пластику, які мають при цьому низьким гідравлічним опором, забезпечують не тільки мінімальні втрати тепла при транспортуванні, але і помітно знижують витрату електроенергії,необхідної для доставки гарячої води.Цілком можливо, що з часом і в Чугуєві повернуться до варіанту теплопостачання з Есхара.

 - Наприкінці нашої розмови не можна не запитати про те, що значить ТЕЦ-2 «Есхар» для однойменного селища, як колектив енергетиків впливає на загальну атмосферу життєдіяльності місцевої громади?

- За 80 років існування ТЕЦ-2 «Есхар» стала свого роду символом нашого краю, а в селищі це - не просто містоутворююче підприємство, на якому трудяться понад півтисячі земляків, а й долі кількох поколінь рідних і близьких людей.Я не люблю говорити про те, чим підприємство допомагає селищу. Адже тут живуть наші сім'ї, і без підтримки колективу енергетиків не обійтися. Хіба можна відмовити в допомозі школі, дитсадку, Будинку культури, нашої футбольної команді - кращою в районі?Питання риторичне, так що й надалі, в міру сил, будемо вносити посильну лепту в загальне благополуччя.

Категория: Чугуевский район | Добавил: Громада (22.01.2011)
Просмотров: 2656 | Теги: Эсхар, ТЭЦ-2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Будь-який Чугуєвець може розмістити інформацію на цьому сайті без реєстрації.

Все о Чугуеве [66] Спорт [9]
Все о спорте Чугуева
Здоровье [1] МНЕ не нравится в Чугуеве... [5]
В одной из групп социальной сети разгорелись дебаты...
Что лишнее в Чугуеве? [6] Что нужно Чугуеву [3]
Чугуевский район [4]

Сайт Чугуїва знаходили по наступним фразам:

Опитування

Форум Чугуева

Как Вы относитесь к созданию союза русских государств: Украины, Беларуси и России?
Всего ответов: 975

Чугуевская доска объявлений

 

Сайт для багатодітних сімей та про багатодітні сім'ї

 

 

Ви зможете розшукати на сайті будь-яку інформацію:
   

 

Адреса Чугуївської міської ради та виконавчого комітету: 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 35-А.
 
Яндекс.Метрика

Подписаться на рассылку