Сьогодні ми розповімо про ДДТ. Абревіатура ДБСТ навряд чи щось говорить більшості городян. І це не дивно. У трідцатідвухтисячном Чугуєві тільки один ДБСТ-дитячий Будинок сімейного типу.
Рішення про створення ДБСТ Інга і Олег Маринка, що виховують у той час чотирьох рідних і одну прийомну дитину, взяли не відразу.Воно прийшло до них поступово, після того як, поїхавши в один з харківських дитбудинків з бажанням взяти на виховання ще одну дитину, повернулися з двома, а через певний час, потрапивши туди на дитяче свято, привезли собі ще одного хлопчика.
- У нас вже виховувалася Соня, яку ми взяли в сім'ю у віці 4,5 років, коли було прийнято рішення взяти в дитячому будинку ще одну маленьку дівчинку, - розповідає Інга. - Поїхали за Алей, а повернулися з Алею і Дімою.Як нам розповіли вихователі, до нього приїжджали кілька усиновителів, але він ні з ким не йшов на контакт. До нас причепився при першій же зустрічі. Потім в сім'ю ми взяли маленького Богдана: він був дуже слабенький, болючий, погано говорив і ходив. Виходити його можна було тільки в сім'ї.
Саме ДБСТ - цю нову на ті часи і ще мало, поширену форму влаштування дітей-сиріт в родину - Інга та Олег порахували найбільш прийнятною для себе.Офіційною датою створення в Чугуєві перший ДБСТ вважається березень 2006 року, коли родина збільшилася ще на дві людини: з будинку малюка привезли маленьких Яну і Гошу.
Створення дитячого будинку сімейного типу-справа дуже складна.Довелося зібрати безліч документів, пройти всілякі перевірки і комісії, доводячи, що аж ніяк не бажання отримувати допомогу на дітей (яке, до речі, у 2004 році було дуже скромне) спонукало сім'ю взяти на виховання дітей-сиріт, а особливі уявлення про сімейне щастя та сімейних цінностях.
Першому і поки єдиному в Чугуєві дитячому будинку сімейного типу вже шість років. За ці роки підросли і зміцніли малюки. Аля і Діма навчаються в 1 класі; Богдан - другокласник, вчиться у звичайній школі, хоча лікарі прогнозували, що він не буде ні ходити,ні говорити. Яна і Гоша ходять у дитячий сад;за своїм розвитком малюки нічим не відрізняються від інших дітей: беруть участь у святах, розповідають вірші. 12-річна Соня - найстарша з прийомних дітей - навчається в одному класі з Веронікою, рідною дочкою Інги і Олега. У старшого сина Руслана вже своя сім'я, де виховується 7-місячний Кирюша;18-річний Артем шукає себе у сфері підприємницької діяльності, 19-річна Надя з відзнакою закінчує академію культури.
- Будні ДБСТ відрізняються від буднів звичайної сім'ї тільки «обсягами всього», - жартує Інга.- Продукти, які сім'ї необхідні на один день, одній людині з базару за один раз не понести; прання - процес щоденний і обов'язковий: за 6 років, не витримавши навантаження, змінилися три пральні машинки.Не справляється зі своїми «прямими обов'язками» і посудомийна машина: дедалі частіше її замінюють Соня і Вероніка. У великому будинку сім'ї Маринка багато квітів. За ними під керівництвом бабусі Надії доглядають деті.Всеобщімі улюбленицями сім'ї є також дві красуні кішки і крихітна собачкаОніко.Є ще рибки, пташки, шиншила, хом'яки. Всю цю «живність» діти дуже люблять і разом з дорослими за нею доглядають.
А ось свята у ДБСТ не зовсім такі, як у звичайній родині. По-перше, їх багато: дні народження кожної дитини - це вже 10 днів на рік;а ще дні народження мами, тата, бабусі, 8 Березня, Новий рік. До всіх свят у родині готуються заздалегідь. Надя, як справжній професіонал, пише сценарій, проводить репетиції, підбирає костюми. Саме свято обов'язково записується на відео і стає надбанням сімейної відеотеки.У родині прийнято до свята прикрашати будинок: до днів народження своїми руками писати вітальні плакати, до Нового року - розписувати всі сніжинками, до 8 Березня - квітами.
Не тільки свят, але й проблем у великій родині набагато більше, ніж у рядовий.Взявши на себе обов'язки по вихованню шести дітей-сиріт, ДЦСТ не отримав від держави ніяких пільг на оплату комунальних послуг. Величезні суми сім'я Маринка платить за газ в осінньо-зимовий період, адже в будинку маленькі діти і про економію не може бути й мови.Немає пільг ні на воду, ні на електроенергію. Сміття, правда, КП «Чугуївська саночистки» вивозить безкоштовно. Будучи офіційно вихователем ДЦСТ, Інга не має про це запису в трудовій книжці. Як у цій ситуації їй буде нараховуватися пенсія, поки не відомо.У законодавчих актах цей механізм чітко не прописаний.
Є в сім'ї та інші проблеми. Але не їх Інга вважає головними. Нерозуміння з боку оточуючих турбує її набагато більше.
Сім'я, де виховуються прийомні діти, завжди під більш пильною увагою суспільства, ніж пересічна.Що гріха таїти, ми не помічаємо часом серйозних огріхів у вихованні власних дітей, але гучно обговорюємо сім'ї прийомні: дітей, мовляв, там і не так виховують, і не так.
Бути постійно під прицілом особливої уваги суспільства як в особі служб, покликаних контролювати ситуацію в сім'ї, так і в особі пересічних людей, серед яких чимало недоброзичливців і навіть заздрісників, непросто.Це звичайна господиня може дозволити собі безлад на кухні, це рядова матуся може не ходити на батьківські збори, це проста сім'я може перетворити свій будинок у фортецю-в ДЦСТ все по-іншому. Тут зобов'язані тримати двері відкритими для всіх перевіряючих.Мама, вихователь, що виконує також обов'язки кухаря, прибиральниці, прачки і т.д., працює без вихідних і відпусток і розслаблятися не має права. Так, може, перш ніж робити поверхневі висновки, варто задати собі питання "а я б зміг ось так ?»...
ДЦСТ - дитячий будинок сімейного типу.Думаю, головне слово туг все ж таки «сімейний». Діти живуть в сім'ї, у них є мама і тато, вони можуть на ніч поцілувати бабусю. На їх очах та за їх участю народжуються сімейні традиції, вони стають свідками дорослішання своїх старших братів і сестер,їх прагнення заробляти і допомагати "сім'ї.У доросле життя, на відміну від своїх однолітків, які виховувалися у дитячих будинках та інтернатах, вони увійдуть зі сформованими навичками життя в сім'ї, умінням жити і радіти життю. А чи не це найголовніше?