Основним резервуаром і переносником збудників таких інфекційних захворювань, як чума, сибірська виразка, лептоспіроз, туляремія, туберкульоз, сальмонельоз, геморагічна лихоманка з нирковим синдромом і ін, є мишоподібні гризуни, в першу чергу, пацюки.Зазначені хвороби у людей протікають важко і часто закінчуються смертельним результатом.
У ОСІННЬО-ЗИМОВИЙ період гризуни переселяються в приватний сектор і підвали багатоповерхових будинків.Тому жителям необхідно бути пильними і дотримуватися заходів профілактики, зазначає ентомолог Чугуївської райСЕС Оксана Гребенщикова:
- Воду з відкритих джерел для пиття, приготування їжі, миття фруктів і овочів використовувати тільки після кип'ятіння.Її слід зберігати в закритих ємкостях, а харчові продукти - в місцях недоступних для гризунів. Не вживати продукти зі слідами діяльності гризунів (погриз, послід).Стежити за чистотою у дворах, не допускати захаращеності, сміття та харчові відходи зберігати в строго відведених місцях, сміттєзбірники повинні бути з щільно прилеглими кришками.
Оксана Гребенщикова зазначила, що після потрапляння в організм вірус проявляється не відразу.Інкубаційний період триває від семи до сорока шести днів. Потім різко піднімається температура до 39 градусів, починається озноб, ломота в суглобах, інтоксикація. Ці симптоми сигналізують: необхідно терміново звернутися до лікаря.
Щоб попередити поширення інфекційних захворювань, слід своєчасно знищувати гризунів: позбавити їх місць проживання, перепинити доступ до їжі і воді. Для цього потрібно закладати нори, щілини, вентиляційні отвори, оббивати пороги і двері листовим залізом.Лікар радить використовувати крисоловкі і мишоловки. Ефективним засобом є також суміш гіпсу з борошном у рівних частинах, поруч з якими потрібно поставити поїлки з водою.