Чугуев

Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Привіт Гость  Реєстрація Вхід
Чугуев
 

   Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

Главная » 2011 » Январь » 30 » закон про доступ до публічної інформації


15:49
закон про доступ до публічної інформації
МИ В ЗОНІ ДОСТУПУ

 НОВІ ЗАКОНИ НЕ ДАДУТЬ ВЛАДИ заховатися від громадян?
 Український парламент вчинив небачений ривок до демократії: прийняв два закони, які обіцяють сдепать влада прозорішою, а громадян - більш обізнаними.

 «Покажіть, що Ви ДЕМОКРАТИ»

ТРИВАЛОМУ законотворча епопея завершилася 13 січня. Верховна 5ада віддала понад 400 голосів за два ікона: «Про доступ до публічної інформації» і нову редакцію Закону «Про« формації ». Причому в їх підтримку проголосували представники всіх парламентських фракцій.

Нагадаємо, проект Закону «Про доступ: публічної інформації» ще в 2008 оду вніс на розгляд парламенту бютівець Андрій Шевченко. А регіонали Олена Бондаренко та Володимир Ландік зареєстрували свій законопроект - поповнення до чинного Закону «Про інформацію».Навколо проектів було багато галасу, поки депутати не вирішили створити робочу групу з їхнього узгодження. До групи крім нардепів увійшли журналісти, експерти та активісти.

 Нинішня подія експерти називає безпрецедентним.«Це перший випадок, коли чинна влада погодилася на дискусію з представниками громадських та професійних організацій, спробувала розібратися суті їх вимог», - говорить одна з учасниць робочої групи, директор інституту масової інформації Вікторія Сюмар.

Зі свого боку, співавтор альтернативного законопроекту, глава підкомітету з питань ТБ і радіомовлення Комітету ВР з питань свободи СПОВ та інформації Олена Бондаренко називає ухвалення законів стратегічною перемогою діючої влади. - Нам казали: «Покажіть, що ви демократи».Ми й показали. Ми критикували законопроект Шевченка, тому що ньому була маса помилок, деякі речі суперечили навіть Конституції. Ми записали свій законопроект, він теж був »досконалий. Тоді ми створили робочу групу, щоб ніхто потім не начепив на себе корону.Вичистили норми, які відповідали чинній законодавчій базі, і зробили так, щоб і закону один одному не суперечили, і вийшли на унікальний з точки зору результату компроміс.

 ПРАВО ЗНАТИ

НЕЗВАЖАЮЧИ на те, що обидва прийнятих закону багато в чому лише розширюють складання чинного Закону «Про інформацію», деякі зміни революційні, оскільки відповідають стандартам поводження з публічною іформацію, прийнятим у більшості цивілізованих країн світу.То що ж вони дають звичайному громадянину?Можливість протягом п'яти днів знат', що зашифроване в платіжці за комунальні послуги, чому відключена гаряча вода, що планують будувати будинок з його будинком - паркування або заправку, якої якості вода подається водопровід,як розподіляються гроші місцевого бюджету: скільки витрачається на школи і дитсадки,скільки - на поліклініки та лікарні.

 І це лише самий примітивний список, оскільки тепер громадянин зможе запросити в будь-якому державному або місцевому органі влади практично будь-який документ, що відображає важливі рішення.А якщо чиновники вирішать накласти на цей документ гриф «для службового користування», їм доведеться пояснити як своїм начальникам, так і громадянам, чому вони це зробили.

Експерти нагадують, що представники держорганів і раніше були зобов'язані відповідати на запити громадян, але виконували цю функцію не завжди і найчастіше підходили до неї формально, пишучи відписки замість відповідей по суті.Нині ж громадянин може запросто звернутися з такою відпискою до суду, і вже суддя буде вирішувати, що превалює в запитуваній громадянином документі - громадський інтерес або потенційну шкоду, що може завдати державі розкриття інформації.

Важливо і те, що нові закони дозволяють неможливу раніше процедуру - подавати запити до держорганів із спеціальним статусом. «Таким органом, наприклад, є Державне управління справами, яке обслуговує перших осіб держави за рахунок бюджетних коштів.Але куди йдуть ці кошти, чому потрібно лікувати 450 осіб на суму, на яку можна було б лікувати багато тисяч людей, ми ніколи не знали. Тепер ця інформація повинна бути відкритою, і я закликаю колег користуватися такою можливістю ", - говорить Вікторія Сюмар.

Крім того, тепер кожен за бажанням може не тільки бути присутнім на відкритих засіданнях місцевих рад, а й вимагати від місцевих адміністрацій копії важливих документів.«Органи місцевого самоврядування - формально представники громади, але раніше ці представники не були зобов'язані звітувати перед громадою.

 А існують такі цікаві документи, як, наприклад, земельні кадастри.До них, як правило, мають доступ максимум 2 особи в адміністрації або місцевій раді. Громадяни мають право на отримання власного паю, але де саме знаходиться вільна земля, що належить громаді, неясно, оскільки немає доступу до кадастру.Тепер таку інформацію чиновники не зможуть приховувати », - пояснює Сюмар.

Співробітник Інституту медіа-права Тарас Шевченко додає, що до нового списку органів, зобов'язаних звітувати громадянам про виконану роботу і надавати інформацію у відповідь на їхні запити, тепер увійдуть комунальні підприємства та держуніверситети.

 ВЛАДА - НАЗУСТРІЧ ЛЮДЯМ

ПРИЙНЯТТЯ двох законів аплодують з усіх сторін-влада і опозиція, громадянські активісти та журналісти.На думку експертів, цей факт значущий саме тим, що окремі закони про доступ до публічної інформації діють у 70 країнах світу, а серед пострадянських країн такого закону не існувало тільки в України та Білорусі.

«Мої колеги з країн колишнього соцтабору говорили мені, що ніщо так не змінило їхньої країни, як закон про доступ до публічної інформації. Адже після затвердження цього закону до влади були звернені сотні тисяч запитів, і вона просто змушена була відкритися.Так руйнується міф про священної влади, про яку ніхто нічого не знає, а вона робить що хоче », - каже Вікторія Сюмар.

 На думку експертів і політиків, прийняті закони - перший крок до зміни суспільної свідомості, яке лише має ще відбутися в Україну.«Робота громадянина - трудомістка, важка і відповідальна. Виховувати в собі громадянина - велике завдання. Як показує досвід, свідомих громадян, які зі знанням справи і прагненням дійти до кінця займаються захистом своїх прав, у нас не так вже й багато.Ми ж зараз додали ще один ефективний зброю в арсенал активного громадянина », - резюмує Олена Бондаренко.

Просмотров: 1704 | Добавил: Громада | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Будь-який Чугуєвець може розмістити інформацію на цьому сайті без реєстрації.

кольцо Чугуевских сайтов [0]
Сайты Чугуева
Города и регионы [1]
Города и регионы, городские порталы

Сайт Чугуїва знаходили по наступним фразам:

Опитування

Форум Чугуева

Как Вы относитесь к созданию союза русских государств: Украины, Беларуси и России?
Всего ответов: 975

Чугуевская доска объявлений

 


 

 

Ви зможете розшукати на сайті будь-яку інформацію:
   

 

Адреса Чугуївської міської ради та виконавчого комітету: 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 35-А.
 
Яндекс.Метрика

Подписаться на рассылку