Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

Славетна історія чугуївського футболу
Продовження.

Призивався я в Лозовій. Приїхав з призовниками в облвійськкомат, а там вже мене чекали

A. Бутенко та В. Шаргородський, які приїхали спеціально за мною. Привезли до Чугуєва, відпустили побачити домашніх, а після відвезли в Вільшанку - у в / ч 55458.Так почалася моя служба в мотострілецької роти, де в нашому взводі були лише футболісти.

Проходячи службу, заодно тренувалися на полі військової частини. А в лютому поїхали на Есхар і, провівши весь тренувальний збір, я став гравцем «Старту».

Тут слід сказати, що в 1960 р.команда «Будинок офіцерів» стала називатися «Старт». Завдяки копіткій селекції, проведеної начальником команди Марком Ісаковича Гра-ковського, команда поповнилася хорошими гравцями, в основному з команд майстрів класу «Б».Виступаючи За Київський округ, команда ставала чемпіоном Збройних сил, два роки вигравала Кубок України. Так що місто любив команду, і вболівальник ходив на стадіон. Трибуни завжди були переповнені.

Свого часу в команді грала ціла плеяда класних футболістів, таких як: С. Костюк, В.Каніщев,

B. Шелег, Н. Прокопенко, які виступали в харківському «Авангарді»; Б. Феоктистов - у харківському «Локомотиві»; Б. Дановскій був капітаном дніпропетровського «Металурга»; М. Котов, В. Захарченка, М. Мачула граль за «Торпедо» ( Харків); О. Грутман - «Сталь» (Алчевськ) і інВони й виграли в 1960 р. Кубок України. А ось дійшовши до фіналу Кубка СРСР серед колективів фізкультури, поступилися в Луганську в додатковий час ленінградському «Ждановцу» - 1:2.

Починаючи з 1960 року, хороші умови для тренувань, матеріальна підтримка були створені заступником директора ГРЕС-2 Ф. М. Гордієнко. У 1961 р.ми повторили успіх, вигравши вдруге Кубок УРСР і ставши учасниками розіграшу Кубка СРСР з футболу серед колективів фізичної культури, або так званого «Кубка мільйонів». На першому етапі проходили змагання на кубки районів, міст, областей і республік.Тридцять дві тисячі команд у розіграші Кубка СРСР для команд колективів фізичної культури - рекордне число в історії подібних змагань. Однак закон кубка невблаганний: програли вибувають з подальшої боротьби.У фінальній стадії розіграшу зустрілися 32 команди: 9 - від РРФСР, 5 - від Україною, по 2 - від Білорусі, Казахстану і Москви, по одній - від республік, а також Ленінграда. Фінальний турнір став називатися Кубок СРСР серед виробничих колективів.

У ньому брали участь любителів, якщо можна так висловитися, лише наполовину. Ігри на кубок почалися в Баку. Тут в 1 / 16 фіналу ми зустрілися з володарем Кубка Азербайджану - командою «Прогрес». За рік до цього команда виступала в класі «Б» в зоні Союзних республік і посіла третє місце.Вона представляла собою добре технічно підготовлений, досвідчений колектив. Вони не сумнівалися у своїй перемозі, однак гра склалася для «Прогресу» невдало. Суперники не витримали темпу гри.І вже на 7-й хвилині Віктор Дьяченко відкриває рахунок у матчі, а на 14-й хвилині Валентин Бережний забиває другий і незабаром третій голи у ворота бакинці.

Наступна зустріч відбулася 24 вересня, в Чугуєві. У 1 / 8 фіналу «Старту» протистояв донецький «Шахтар».

Треба описати, як грав «Старт», який дотримувався тактики гри. Команда була, звичайно, технічна. Техніці швидко не навчити, а от тактиці можна. Чим А. Бутенко займався і добре в ній розбирався, адже він сам пройшов школу харківського футболу.Гравці команди добре грали головою, активно вступали в боротьбу. Всі гравці лінії атаки, втративши м'яч, не вимикали з гри, а кожен втратив м'яч обов'язково вів боротьбу, не даючи противнику розвинути атаку. Команда показувала непогану витривалість.Могла використовувати довгі передачі і вести гру в короткий пас; грати на контратаках, використовуючи швидкісні якості крайніх нападників. Надійно грала захист. Воротар теж не допускав грубих помилок.

Зустріч почалася атаками на ворота гостей. Півзахист пасами змушувала нападників йти вперед.І вже в дебюті поєдинку «Старт» повів у рахунку. На 13-й хвилині мені вдалося забити гол. Отримавши м'яч у штрафному майданчику і звільнившись від опіки, не обробляючи «снаряд», я точно пробив по воротах.

Незабаром представники Донбасу додали, почали показувати технічно красиву гру.«Шахтар» підсилив атаку на наші ворота і незабаром зрівняв рахунок. У другому таймі темп гри помітно спав. Але успішний прорив Володі Попіневского виводить команду вперед. Ну а третій і четвертий голи визначили остаточний результат матчу.

Отже, ми в чвертьфіналі і 1 жовтня, також на Чугуївському стадіоні, зустрічаємося з володарем Кубка Грузії, футболістами Інституту фізкультури з Тбілісі. Гра почалася обережно, ніхто не хотів ризикувати, але тбілісці поступово посилили натиск на наші ворота.На 10-й хвилині мені вдалося обвести захисника і вийти на ударну позицію, відкривши рахунок у грі - 1:0. У другому таймі гра велася, в основному, за центр поля. Тбілісці намагалися використовувати для успішної атаки добре грав свого півзахисника.Щоб не дати їм заволодіти ініціативою, мені довелося відійти назад і створити чисельну і ігрову перевагу. У нас це вийшло. Ми стали більше володіти м'ячем і при можливості хорошим пасом знаходили швидкого Попіневского.В одному з епізодів, отримавши м'яч, він утік на швидкості з центру поля і забив другий гол команді з Тбілісі.

Далі була півфінальна гра в Усть-Каменогорську, з місцевою командою «Торпедо» - володарем Кубка Казахстану. Команди знали сильні і слабкі сторони один одного.Вони вже зустрічалися в попередньому сезоні між собою на кубок і теж у півфіналі. Але перед грою не було відомо, хто буде судити матч. Справа в тому, що арбітр з Москви у зв'язку з погодними умовами запізнювався ка гру. Але він виявився молодцем, проявивши відповідальність за суддівство.Під'їжджаючи до стадіону, він був уже переодягнений в суддівську форму. На стадіон його не пустили, зачинили двері. Довелося арбітру перелазити через паркан, але він встиг вийти на поле і відсудити гру.

Торпедівцям представляли собою фізично сильну команду.Багато хто з них грали в хокей з шайбою на першість країни. Вони грали непогано: якийсь час, граючи в пас, тримали м'яч. Суперники особливо побоювалися Володю Попіневского, який добре використовував свої швидкісні якості. Валентин Бережний та Віктор Дьяченко теж не були залишені без уваги.Ось ця обережність не давала суперникам гостро атакувати. Ми мали шанс забити ще в першому таймі. Але в мене щось не вийшло з реалізацією. М'яч, закрутившись, так і пішов з-під ноги повз порожніх воріт поруч зі штангою.

Не забивши в першому таймі, забили в другому зі «стандарту».Новий штрафний був призначений метрах в 25-ти від воріт, трохи правіше від центру штрафного майданчика. Удар був сильним, низом пролетів крізь «стінку» і опинився в лівому куті воріт. Воротар так і не зрушився з місця, провівши його лише поглядом. Останні хвилини гри пройшли в складних кліматичних умовах.Почалася завірюха зі снігом. Після свистка арбітра про закінчення гри на поле вибігли уболівальники і почали вітати і кричати: «Україні!» Це були вихідці із Західної України, депортовані зі своєї історичної батьківщини до Казахстану.

І ось, нарешті, довгоочікуваний фінал - в Одесі, на стадіоні «Чорноморець». І так само, як і в минулому році, суперниками були ленінградці. Щоправда, минулорічний переможець - команда «Ждановец» програла ще у зустрічі на кубок міста.Супротивником була команда Гомза (Державний оптико-механічний завод).

Одеса зустріла осіннім дощем, але в день гри погода налагодилася, хоча небо було похмуре. І ось, за свистком арбітра Пономарьова з Кишинева, гра почалася. Гомза почав поєдинок в середньому темпі.Вони діяли по всьому полю, використовуючи як короткі та середні передачі, так і довгі, швидко доставляючи м'яч до штрафної. Суперників така гра влаштовувала. Велика частина передач робилася через інсайда Леоніда Іванова, який в 1958 р.грав за збірну СРСР на позиції правого крайнього нападника на чемпіонаті світу в Швеції. Але їх форварди наштовхувалися на нашу непрохідну захист, де праворуч грав Ігор Чурсін, в центрі - Олексій Малина, а зліва - Віктор Кривошеєв.

Ми відсунули гру від своїх воріт і перехопили ініціативу в центрі поля, де активно заграла півзахист. Добре почали діяти в грі крайні нападники. Вони раз по раз стали перегравати й тікати на швидкості від захисників і робити хороші простріли в штрафну площу.Стали з'являтися небезпечні моменти біля воріт Гомза. В одному з моментів я пробив низом у лівий від воротаря кут. Воротар встиг дотягнутися до м'яча і накрити його боком. Валентин Бережний пішов на добивання і легенько носком проштовхнув м'яч у ворота. Але суддя гол не зарахував.Я до сих пір не цікавився, правий був суддя чи ні. Йому нібито було зроблено зауваження, про його такому рішенні. На грі був присутній і вручав Кубок, жетони і свідоцтво голова Федерації футболу СРСР В. А. Гранаткін.

Перший тайм так і закінчився без голів.Вийшовши на 2-й тайм, ми відразу заграли швидко і активно, стали перегравати Гомза. І на 62-й хвилині був зроблений гарний простріл з краю в штрафну, і центрфорвард Валентин Бережний метрів з 8-ми від воріт у високому стрибку головою забиває гол - 1:0.Валентин був найстаршим у команді - йому було 24 роки. У нього вже був досвід. Грав у фіналі з «Ждановцем». Він домовився, щоб його раніше демобілізували, і він грав уже як цивільний. Валентин вступив до Інституту фізкультури, і йому пішли назустріч.Всі чекали його, щоб він приїхав і разом з командою відправився до Одеси. Він не підвів, був у хорошому настрої і ще виявився в хорошій спортивній формі. Дуже старався і не упустив момент, забивши переможний гол у фіналі.

До кінця другого тайму, програючи 0:1, команда Гомза в час, що залишився великими силами перейшла в атаку, сподіваючись відігратися і перевести гру в додатковий час. Захист витримала натиск, не розгубилася і вистояла.Обидві команди на розмоклому полі Одеського стадіону показали хорошу фізичну і технічну підготовку.

У важкій боротьбі ми здобули заслужену перемогу, вписавши славну сторінку в історію українського футболу в 1961 році.

12 футболістів за перемогу отримали звання майстрів спорту СРСР.Ось хто заслужив це почесне звання: Олег Жак, Ігор Чурсін, Олексій Малина, Віктор Криво-шеев, Юрій Блошенко, Андрій Галушка, Віктор Дьяченко, Ілля Коновалов, Анатолій завалящої, Валентин Бережний, Володимир Попіневскій, Олександр Кулик.

Тренеру команди Олександру Андрійовичу Бутенко було присвоєно почесне звання «Заслужений тренер України». Після відбулися великі зміни в команді. Наприкінці 1962 р. пішов тренувати харківське «Торпедо» - команду майстрів класу «Б» - тренер А. Бутенко.Марк Ісакович Граковський отримав звання підполковника, був призначений начфізом армії. Останні гравці команди «Старт» 1961 року демобілізувалися в 1963 році.

Команда ще продовжувала успішно виступати в першості Харківської області до початку 70-х років.Але, як і більшість армійських колективів,припинила своє існування.

Тим не менш «Старт» залишив пам'ятний слід в історії Чугуївського футболу. Навіть через 50 років,пройшли з тієї знаменної події.