Удойності СИЛА ІЗРАЇЛЮ ДОСЯГНЕННЯ ізраїльтян - РЕАЛЬНІСТЬ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ?
Кліматичні умови Ізраїлю та України різняться. Наприклад, в зимовий час температура повітря там плюс 18 градусів. І на землі господарюють ізраїльтяни і українці по-різному. Проте зробити виробництво молока більш ефективним у нас можна. Про це говорив керівник агрофірми «Базаліївський колос» Василь Калган в бесіді з нашим кореспондентом. Минулої зими у складі групи українських аграріїв він відвідав Ізраїль.
- ГОЛОВНА мета поїздки - вивчення передового досвіду цієї невеликої держави в отриманні рекордних надоїв молока і просто фантастичних врожаїв картоплі та інших культур,-каже Василь Іванович.- До цього мені доводилося спілкуватися з американськими, голландськими, французькими, німецькими фермерами. Звичайно, у кожної країни своя специфіка ведення аграрного бізнесу, яка багато в чому залежить від погодно-кліматичних умов і сформованих традицій.
Наприклад, ізраїльські корови живуть у прекрасних умовах: у спеку по 8 годин на день вони проводять під душем і у вентилятора, спеціально для них корівник наповнюють туманом. Ізраїльська корівка, напевно, саме досліджуване тварина в світі: про неї за допомогою датчиків знають буквально всі, включаючи кількість жувальних рухів і кроків, зроблених за день.
Як розповів Василь Іванович, в Ізраїлі корови, що дають в рік менше 9-13 тисяч кг молока, вважаються малопродуктивними.Сьогодні тут виробляється 1 млрд 150 мільйонів літрів молока на рік. Більше жителі країни не в змозі спожити. Тому багато поголів'я йде на м'ясо. Якщо б кожній фермі не доводилася персональна квота (обмеження), Ізраїль б легко потроїв виробництво цього продукту.Незважаючи на те, що в країні дорога земля, немає пасовищ, фермери вкладають в кожну корову величезні кошти, щоб домогтися від неї максимальної віддачі, не збільшуючи витрати на площу під корівники та корму.
До цього можна додати і те, що в Ізраїлі припиняються дощі на довгі місяці (з квітня по жовтень практично немає опадів), тому жителі винайшли особливу систему крапельного зрошення, що дає економію до 30-50% в порівнянні зі звичайними системами. Застосування точкового поливу на кожному другому гектарі оброблюваних площ, завидний працьовитість дозволяють цьому невеликому єврейській державі утримувати перше місце в світі за врожайністю бавовни, друге - по коренеплодів (включаючи картоплю), третє - з виробництва цитрусових.
На успіхи ізраїльських аграріїв українські колеги дивляться з подивом. Країна, де вологу взимку по крапельці збирають у спеціальних накопичувачах і де дуже бідна грунт, забезпечує себе продуктами харчування на 95%, при цьому велика їх кількість експортує.В АПК Ізраїлю зайнято 6% працюючого населення, причому, один аграрій в змозі прогодувати 95 співвітчизників. Для порівняння: у США цей показник дорівнює 1:79, в Росії - 1:15.
- Якщо в питаннях крапельного зрошення багато моїх односельці йдуть в ногу з часом, використовуючи прогресивний полив і в саду, і в городі,-говорить Василь Калган, - то по тваринництву ми відстали від Ізраїлю набагато. І, тим не менш, з відрядження я виніс два важливих уроку.По-перше, значних втрат молока можна уникнути, якщо літні загони обладнати невибагливим навісом, що рятує тварин він пече.Є ще менш витратний спосіб зменшити негативний вплив спеки на продуктивність ВРХ - обладнати літній душ для корів, що ми й намітили з робити в цьому році. І друге, що в наших силах, це запозичити в якості експерименту ізраїльський раціон годування корівок.Класичний варіант - співвідношення концкорми до грубих як 50:50, а в них 65:35, що дозволяє робити чотири лактації на добу і надоюють на рік від корови 13000 літрів молока.