Чугуев

Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Привіт Гость  Реєстрація Вхід
Чугуев
 

   Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

Главная » 2011 » Май » 30 » Момент істини українського миротворця


12:52
Момент істини українського миротворця
Момент істини українського миротворця

 Лише кілька років тому календар знаменних дат Україні поповнився новим святом - Днем миротворця. З 1992 року наша держава стала активним учасником миротворчих місій.Географія української участі в операціях такого роду широка - Балкани, Африка, Близький Схід, Азія. У всіх миротворчих місіях беруть участь тільки висококласно підготовлені, професійні військові, які добровільно погоджуються їхати в гарячі точки планети.Туди вирушають люди, для яких ризик є професією, як для пожежних чи правоохоронців.

 Чугуїв, починаючи з 1994 року, як місто вікових військових традицій, став кузнею та професійних військових кадрів для миротворчих сил ООН.На базі 92-ї окремої механізованої бригади за ці роки було підготовлено сотні висококласних військовослужбовців, які успішно виконували і продовжують виконувати благородну місію зі збереження миру і спокою в різних куточках Землі.Одним з перших наших земляків, що приміряли на себе блакитні каски миротворців, був Валерій Сазонов. Сьогодні його по праву можна назвати ветераном миротворчого руху: за плечима військовослужбовця 92-ї мехзагону участь у чотирьох місіях світу.

У дитинстві Новопокровський хлопчисько і не підозрював, яке йому приготовлено долею ризиковане і в той же час цікаве, небезпечне й неабияке, по-справжньому чоловіча справа. Але військовим Валерій став не відразу.Після строкової служби в 1989-1991 роках в Північно-Кавказькому військовому окрузі йому пропонували залишитися в армії, але тяга до рідної домівки, рідним і близьким людям виявилася сильнішою, і він повернувся на батьківщину.90-ті роки, як відомо, відрізнялися економічної та політичної нестійкістю, хаосом і крахом суспільних підвалин. Багато молодих людей у ​​той час бачили в армії свого роду оплот стабільності і певного благополуччя.Так і герой моєї розповіді в 2000 році призвався з «громадянки» на військову службу в український батальйон для виконання миротворчої місії в Лівані. Так почалася для Валерія Сазонова віха миротворчості в його біографії.Крім Лівану, він брав участь у двох ротаціях українського контингенту в Іраку і один раз - у Косові.

 Безумовно, і країни, в яких ніс службу Валерій, були різні, і завдання, що виконуються українськими миротворцями теж.У Лівані він разом з товаришами по службі розміновував ділянки на ізраїльсько-ліванському кордоні.В Іраку батальйон, де служив старший стрілець, а потім заступник командира взводу Сазонов, супроводжував колони з різними вантажами, підтримував порядок на підконтрольних територіях, у містах Аль-Кут та Аль-Хай, патрулював неспокійні ділянки на ірано-іракському кордоні,охороняв мости та інші стратегічно важливі об'єкти.У Косово доводилося виконувати в основному наглядові функції.

- І де б не перебував наш контингент, головну мету своєї місії ми бачили у забезпеченні безпечних умов для проживання мирного населення, у запобіганні всіляких провокацій та оперативному припиненні різного роду конфліктів, в тому числі і військових, протиборчих сторін,- Розповідає Валерій Сазонов.- Місцеве населення і в Іраку, і в Косово ставилося до нас по-різному: хто - доброзичливо, хто - терпимо, хто - агресивно. Ми намагалися своїми діями довести, що прийшли для надання допомоги, заради миру на їхній землі. І, як мені здається, нам це вдавалося.Люди довіряли нам, зверталися за допомогою.

 Безпечних гарячих точок не буває, і миротворці постійно готові до застосування зброї - для захисту себе і мирних громадян. У військових операціях, як відомо, вони не беруть участь, але іноді обставини змушують їх вести справжні бої.Довелося застосовувати зброю й на ділі показати свої професіоналізм та боєздатність українським миротворцям в Іраку під час повстання, лідером якого був радикальний шиїтський діяч аль-Садр, а ударною силою - воєнізоване шиїтське формування - армія Махді.

- Рота наших бійців виявилася оточеною повстанцями в населеному пункті, де несла патрулювання. Ведення бойових дій ускладнювалося присутністю мирного населення, адже наші миротворці прагнули до того, щоб не допустити його жертв.Тут повною мірою їм довелося проявити свою бойову виучку, вміння оперативно приймати рішення і виконувати поставлені завдання, злагодженість і взаємодопомогу.Завдяки всім цим якостям і грамотному командуванню капітана Ігоря Семенова, після доби боїв наші солдати успішно змогли вийти з оточення без бойових втрат, правда, з кількома пораненими.Службовці батальйону, підготовлені на базі чугуївській бригади, відрізнялися хорошою, грунтовною підготовкою, і за весь час в ньому не було жодної втрати. Ми часто спілкувалися з колегами по місії - американцями, проводили з ними спільні операції, і вони залишалися задоволені співпрацею.Так що авторитет України не був збитків, - не без гордості зауважує мій співрозмовник.

 - В основному ж зброю доводилося застосовувати в так званих виховних цілях.Наприклад, для врегулювання ажіотажних ситуацій на заправках, коли і автомобілісти, і піші з каністрами, і перекупники палива на віслюках без усякої черги, навіженої натовпом, відштовхуючи і на весь голос лаючи один одного, окупували заправні колонки, тим самим паралізуючи їхню роботу.Даси автоматну чергу в повітря - і все одразу охололи, стали в чергу, і хвилин за 40 все заправлені! - Продовжує розповідь Валерій Сазонов.

 В Іраку український батальйон перебував в американській зоні забезпечення, де військовослужбовцям були створені дуже комфортні умови.Дуже добре був налагоджений побут, на вищому рівні організоване дозвілля - у вільний час кожен міг знайти собі заняття до душі. На базі був обладнаний сучасний спортивний зал з тренажерами, в наявності були волейбольні та баскетбольні майданчики, більярдні столи.Окремих слів заслуговує «їстівний» питання.

 - Харчування було вище всякої похвали: м'ясо, салати, свіжі фрукти, соки, морозиво, тістечка - все в асортименті і всього досхочу - бери не хочу. Стоять холодильники з прохолодними напоями. Підходиш, береш скільки хочеш.Асортимент що на виставці. Соки натуральні кілька видів, кілька видів молока - полуничне, шоколадне, бананове і т.д., і, зрозуміло, весь асортимент продукції компанії «Кока-кола» - фанта, спрайт, кока-кола, все звичайне і полегшене.У їдальні кондиціонери, заходиш, приємно ... - ділиться спогадами Валерій.

 Кожна країна залишила в пам'яті чугуївського миротворця яскраві і незабутні враження:

 - В Іраку мені здавалося, що все зовсім інше. Грунт - переважно пісок і глина, на півночі кам'яниста.Інший повітря, набагато сухіше і пахне пилом, інші кольори домінують - жовтий, оранжевий; жовто-сірий наліт має навіть листя - на всі сідає всепроникна пил, дерева - в основному фінікові пальми, а також рідкісні лапаті кущі і верблюжа колючка.Будинки різні: від двоповерхових кам'яних до глинобитних.Велике червоне сонце, непередавані відтінки заходів сонця, спів муедзина, мечеті, місцеві жителі в національному одязі, фінікові пальми, арабська мова - все це створювало дух неймовірного екзотичного пригоди, для опису якого я навряд чи коли-небудь зможу підібрати потрібні слова.

Перше враження про Брезовіца, де стояв наш батальйон у Косово, - курортна зона. У принципі, такою вона і була до початку війни. Неподалік - лижний курорт. Місцева природа дуже красива. Будиночки та установи оформлені в національному стилі. Дуже красиво.Не хотілося навіть усвідомлювати, що тут досі ллється людська кров ...

 Ірак нагадував Україні в перші роки після розвалу СРСР: країна, поваливши Хусейна, починала жити по-новому, велося будівництво, почав розвиватися бізнес, поширювалася мобільний зв'язок.Дуже швидко змінювалася навколишнє картина: за короткий час на місці халупи міг вирости добротний цегляний будинок. Але найбільше вражали нашого земляка ідеальні дороги - їх облаштування як в Іраку, так і в Косово, приділялася особлива увага, вони вкладалися за найсучаснішими технологіями.

- В Іраку панує культ поваги до старшим. Але на тлі цього можна побачити таке явище: жінка несе на голові газовий балон, а чоловік йде ззаду і перебирає чотки. Особисто для мене таке ставлення до жінки вкрай неприйнятно, але, ймовірно, це виправдано ісламськими законами.На відміну від Іраку Ліван був набагато цивілізованіше, там жінки навіть мали право балотуватися до парламенту. До слова, в Лівані ми зустріли багато наших співвітчизниць, вишедщіх заміж за ліванців.Представилася можливість у цій країні і побачити стародавнє місто, яке будували ще римляни, - продовжує розповідь Валерій Сазонов.

Але найбільшою своєю удачею за час миротворчих місій Валерій вважають відвідування в Єрусалимі Храму Гробу Господнього в 2000 році, де він придбав освячений натільний срібний хрестик, який став для нього оберегом, що зберігають від бід і неприємностей.Поблизу святих місць Валерій зустрів та Міленіум і свій ювілейний день народження, що теж розцінює як своєрідний подарунок долі, що має символічне значення.

 Запам'яталися українському миротворцю і дуже зворушливі уроки патріотизму, які підносили американці:

- При перших акордах мелодії свого гімну, вони, всі як один, де б не знаходилися і щоб не робили, моментально поверталися обличчям до свого прапора і до кінця звучання нерухомо віддавали почесті своїй державі.

 А про український прапор з вуст у вуста передавалася курйозна історія.Дрібних подробиць я не знаю, але був випадок, коли американські спецназівці хотіли його вкрасти. А передісторія нібито така: розгромивши армію Хусейна і захопивши Аль-Кут, вірні своєму патріотизму американці поставили на вишці американський прапор.Після того, як український контингент змінив американців в Аль-Куті, наші зняли американський прапор і повісили там «жовто-блакитний».Через час у місто повернувся взвод американського спецназу, побачив на вишці замість свого зоряно-смугастого наш «жовто-блакитний», трохи образився і вирішив провести операцію із заміни нашого прапора на свій. Під покривом ночі американці полізли на цю вишку.І, за однією версією, зняли наш прапор, а за іншою, під час третьої вилазки були затримані нашим патрулем. У кінцевому підсумку про зухвалість спецназівців дізнався їхній командир і покарав: змусив два тижні цілодобово, беззмінно в повному обмундируванні по жарі чергувати під цією вишкою і охороняти наш прапор.Коротше, постраждали за патріотизм.

 Свою роботу миротворця Валерій Сазонов любить і виконує з задоволенням, і не тільки заради, як прийнято вважати, матеріального благополуччя.Той, хто обрав для себе професію військового, на його глибоке переконання, повинен брати участь у таких місіях, підвищувати свій рівень боєготовності, переймати передовий досвід інших країн. До того ж миротворець - це не просто солдат, а солдат, що несе мир і спокійне життя.

- Сама наша присутність як миротворців у неспокійних регіонах планети вже примушує протиборчі сили приборкати свою агресію, що дуже важливо для простих мирних громадян. І в Косово, і в Іраку жителі це в більшості своїй розуміли і зверталися до нас за допомогою.Так, в Аль-хае на прохання місцевої поліції ми посилили патрулювання у зв'язку з частими крадіжками автомобілів, і незабаром злочинці були затримані. Безсумнівно, наше перебування в гарячих точках врятувало багато людських життя, а навіть одне життя дорогого коштує!Особливі, я б сказав, трепетні почуття викликали діти, багато страждали й позбавлені багатьох радощів дитинства.Вони часто чекали на нас у їдальні, де всього було вдосталь і звідки ми носили їм різні солодощі, напої, фрукти - і, повірте, як це чудово бачити сяючі очі і вдячну посмішку на замурзані дитячому обличчі, - не втримується від сентиментальності Валерій.- Саме заради таких Моментів Істини і варто бути солдатом світу.

 В. ШЕВЧЕНКО.
Просмотров: 873 | Добавил: Громада | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Будь-який Чугуєвець може розмістити інформацію на цьому сайті без реєстрації.

кольцо Чугуевских сайтов [0]
Сайты Чугуева
Города и регионы [1]
Города и регионы, городские порталы

Сайт Чугуїва знаходили по наступним фразам:

Опитування

Форум Чугуева

Как Вы относитесь к созданию союза русских государств: Украины, Беларуси и России?
Всего ответов: 975

Чугуевская доска объявлений

 


 

 

Ви зможете розшукати на сайті будь-яку інформацію:
   

 

Адреса Чугуївської міської ради та виконавчого комітету: 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 35-А.
 
Яндекс.Метрика

Подписаться на рассылку