РАДА ДОЗВОЛИТЬ СПРОЩЕНЦЯМ ПЛАТИТИ ПДВ І ЗМЕНШИТЬ ДЛЯ НИХ ПОДАТКИ
Влада вирішила "послабити гайки" для малого бізнесу, які, як виявилося, надто закрутив Податковий кодекс, який набрав чинності з 1 січня 2011 року. Для цього перший віце-прем'єр Андрій Клюєв доручив Мінфіну, Мінекономіки і податкової підготувати пропозиції до другого читання законопроекту про зміни до ПК.
ЯК ПОВІДОМИЛИ в прес-службі Кабміну, мова йде про двох основних моментах. Перший - спрощенцям знову дозволять бути одночасно і платниками ПДВ, якщо вони того побажають. Це дозволить їм, як і раніше, працювати з великими структурами - зараз це невигідно останнім з-за те, що всі витрати на виконання робіт спрощенцями можна оплачувати тільки за рахунок прибутку, а не собівартості. А коли ті стануть платниками ПДВ, їх послуги (наприклад, перевезення вантажів) можна списувати на собівартість.
Для тих, хто не оформить свідоцтво платника ПДВ, все залишиться як і раніше. Нагадаємо, ця заборона ввели, щоб виловити псевдоупрощенцев (наприклад, фірма оформляла своїх працівників приватними підприємцями і тим самим економила на налогахв ПФ). У підсумку, малий бізнес почав занепадати, робочі місця - скорочуватися. Але заслін оптимізаторам залишиться, стверджує нардеп Ірина Горіна (ПР), тому що в законі збережеться перелік видів бізнесу, який не може працювати на єдиному податку та сплачувати ПДВ (наприклад, бухгалтери, аудитори). Боротися з мінімізаторами можна двома способами: спрощенець не може одночасно працювати штатним працівником підприємства, а юридична особа не може мати тільки одного або двох постійних замовників. Інакше підприємства, які сплачують легальну зарплату і всі податки з неї, залишаться в дурнях.
Другий момент - для малого бізнесу хочуть майже вдвічі (з 34,7% до 18,1% від мінзарплати - зараз 960 грн.) зменшити єдиний соціальний внесок у Пенсійний фонд, фонд непрацездатності, безробіття. Тобто еді-ноналожники будуть платити щомісяця не 333 грн., а 174 грн., або на 159 грн. менше.
ДУМКИ. До речі, народні депутати вважають, що НК треба міняти і закон приймуть. Сьогодні з-за фактичної заборони платникам ПДВ співпрацювати з спрощенцями, бюджет втратив з початку року близько 500 млн. грн. в місяць.
Голова комітету ВР з питань фінансів Віталій Хому-тынник зазначив, що комітет за те, щоб зменшити ECB для малого бізнесу.
- До нас приходять численні звернення, які свідчать, що підприємці, які працюють на загальній схемою оподаткування, сьогодні платять дуже великий податок на прибуток - до 50%. Якщо уряд виступить з пропозицією переглянути ставку ECB для всіх категорій платників, ми її розглянемо. Питання про обмеження реєстрації платником ПДВ вивчається.
Щодо термінів, то ці питання розглянуть після 15 червня.
Самі підприємці однозначно за зміни. Так, "бізнесмен-середняк" Ігор Пахомов, що займається поліграфією, говорить, що зі скасуванням свідоцтва платника ПДВ для тих, хто працює на єдиному податку, ситуація тупикова: він співпрацював з багатьма приватниками-дизайнерами, які надавали йому послуги з розробки макетів, тепер це йому невигідно.
Ринковий торговець продуктами Борис Боклан стверджує, що зараз працює з рентабельністю в кілька відсотків, тому що оптовики підвищують ціни, а покупців негусто. Якщо повернуть свідоцтво платника ПДВ, йому не треба буде придумувати підпільні схеми, щоб закупити продукцію у юросіб. Що стосується зниження єдиного соціального внеску, то Боклан вважає це рішення правильним, але говорить, що в Києві можна платити і нинішній ОСВ, а ось в регіонах, де заробітки у торговців нижче, ніж у столиці (1000-1500 грн. на місяць), зниження його на 170 грн. - істотна величина, яка допоможе трохи пожвавити там бізнес.
Олексій ПАНЧЕНКО