За приблизними даними понад 150 тисяч мешканців Харкова та області працюють сьогодні далеко від дому. Непросту долю "заробітчан" випробували і сотні наших земляків. Набереться десяток країн
- Росія, Чехія, Польща, Португалія, Данія, Великобританія, Греція та інші - куди чугуєвці проклали шлях-доріжки в пошуках щастя.
НАПРИКЛАД, Ольга С. з Чугуєва (район Преображенки) три роки в Іспанії доглядала 92-літнім старим. Платнею була задоволена. Помер підопічний
- почала шукати іншу роботу. Враховуючи пенсійний вік, не розраховує знайти "" прибуткове місце, але, тим не менш, додому поки не збирається. Коли кілька років тому на агрокомбинате "Слобожанському" було звільнено багато працівників, частина з них подалася в Першопрестольну. Особливо цінувалися в Москві на той момент зварювальники, слюсарі і муляри. І хоча більшість "заробітчан" з Чкаловського перебували на нелегальному становищі, робота в російській столиці допомогла їм подолати наслідки кризи.
У 1994 році мешканці Чугуєва Ользі Серцевої запропонували поїхати попрацювати в Прагу. І українська дівчина погодилася. Сьогодні Ольга Олексіївна, заробітчанка з 16-літнім стажем. Про те, як їй живеться за кордоном, вона розповіла нашому журналістові за допомогою Всесвітньої мережі Інтернет.
- Оля, з якими проблемами ви зіткнулися, коли приїхали в Чехії? Як швидко вдалося знайти роботу? Як скоро вивчили мову?
- Завдяки тому, що наші язики схожі, говорити по-чешський навчилася швидко. Але опинившись в чужій країні, зіткнулася з основною проблемою: заробіток був не такий великий, як хотілося. У підсумку вся зарплата йшла на дороге житло, харчування і т.д. Багато хто з нас, десятьох, що приїхали до Праги, майже відразу повернулися додому. Мені не хотілося так чинити. З перших днів зрозуміла, що потрібно багато працювати і ось до цих пір я тут.
- Де і ким довелося працювати?
- Працювати доводилося і прибиральницею, і продавцем, і офіціанткою. Легше стало, коли вивчила чеський.
- Чим зараз займаєтеся?
- Останні 10 років працюю менеджером в туристичній фірмі. Мене все влаштовує: тут живу, працюю, відпочиваю, так і вдома себе відчуваю вже в Празі. Маю постійне місце проживання в Чехії. За роки багато що дізналася про місцевих жителів, їх звички і традиціях.
Коли ви влаштовуєтеся на роботу за кордоном, щоб не попастися на вудку шахраїв, які візьмуть з вас гроші і залишать без роботи, фахівці радять, перш ніж підписати якісь документи, перевірити у агентства ліцензію на право працевлаштовувати шукачів закордоном.
"Деякі агентства надають інформаційні послуги і вже ніяк не можуть відправляти людей на роботу за кордон. Крім того, всі країни, які беруть трудових мігрантів, видають робочу візу. Якщо в агентстві вам скажуть, що можна виїхати за кордон по туристичній візі, а потім затриматися і шукати роботу, - це обман, адже вас будуть вважати нелегальним мігрантом і при першому ж випадку вишлють з країни", - розповів голова Центру правових і політичних досліджень "Дума", експерт у питаннях протидії торгівлі людьми Юрій Чумак.
Фахівець радить не вірити обіцянкам про неймовірні заробітках у $500-1000 за один робочий день, оскільки за такими пропозиціями, як правило, ховаються шахраї, і в жодному разі не віддавати свій паспорт роботодавцю, щоб не потрапити в трудове рабство.
Потрібно відзначити, що чехи - народ спокійний і ввічливий.
- Оля, вирушаючи в Чехію, чи був ризик потрапити на вудку шахраїв?
- За 16 років про таких випадках чула рідко. Думаю, що в руки шахраїв можна потрапити не тільки за кордоном.
- Чи ви поповнюєте Пенсійний фонд України? Можливо, в похилому віці доведеться повернутися додому, і треба буде на щось жити.
- На мінімальну пенсію встигла заробити в Україні. Пенсійний Фонд сьогодні поповнюю в Чехії.
- Щоб Ви хотіли побажати чугуївцям?
- Більше приводів для щирої радості, робочих місць і гідної зарплати.