Чугуев

Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Привіт Гость  Реєстрація Вхід
Чугуев
 

   Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

Главная » 2011 » Август » 16 » МАЛИНІВКА.


22:07
МАЛИНІВКА.

МАЛИНІВКА.

5 верстах від Чугуєва, на Дінці.

 

При указі 1704 року в Білгороді генералові князеві Малинівському прикладена "розпис Малинівським жителям Черкасам", а в самому указі прописана казка Малинівців, яка говорить: "село Малинівка побудоване 40 років тому і більше, за її анулювання з Севска боярина і воєводи князя Григорія Григоровича Ромодановського; а те село побудовано за заріччю, за Північним Донцем, на Нагайскій стороні, на Малиновому колодязі, на броду, на Татарських перелазах, на Чугуївських угіддях". Указ пропонує залишити Малінівських Черкасов у веденні Ізюмського Полковника і не торкатися до них Чугуєвському начальству.

Тому Черкаси оселилися в Малинівці близько 1660 року. За царською грамотою 1652 року "прийшли на Чугуїв на Державне ім'я з Литовської сторони міста Груна Черкаси" п'ять людей з сім'ями і просили дозволу, яке і отримали, оселитися в Чугуєві. Цар звелів отвесть їм землі для дворів і дач. У тому ж році, як говорить грамота від жовтня 1652 року, прийшли в Чугуїв з Полтави на вічне життя Черкаси 3 людини "прудники" і отримали дозвіл "під містом проти колишнього млину, по іншу сторону річки Донця, до колишньої старої греблі влаштувати млин знову", з тим, щоб надалі став млин їх власністю. Ті та інші Черкаси потім увійшли до складу жителів Малинівки.

Таким чином, і перший храм Архангела Михаїла в Малинівці побудований близько 1658 року.

У пам'яті старців збереглося, що в древній храм Малинівський жителем слободи Малинової, Василем Рудецким, своєручно і безкорисливо був написаний іконостас. У нинішньої церкви є свята ікона із зображенням Святого Апостола Андрія, трьох Святителів і Святої Мучениці Тетяни. На середині цього ікони укріплений срібний ковчежець, в якому зберігаються частини святих мощей: Святителя Христового Григорія Богослова, Святителя Христового Іоанна Златоустого і Святого Апостола Андрія Первозванного.

Для цього ікони в 1847 році старанністю парафіян споруджена срібна шата і влаштований великий нерухомий кивот. На ній є наступний напис: "Ці частини Святих мощей дані мені, Василю Рудецкому, у благословення від Ігумена Святогірського Сильвестра Кияновського і мною ж грішним принесені в цей храм Святого Архістратига Михайла 1767 року червня 24 дня". Старці кажуть, що це благословення Рудецький заслужив частим і довготривалим, за свого живописного мистецтва, безмездним трудом у Святогірському Монастирі.

У 1783 році замість старого побудований новий храм в ім'я Архістратига Михайла. Дбайливість на спорудження цього храму мали отці Максим Малинівський і Олексій Соколовський, а з прихожан Яків Бутовський, Іван Богомол і Василь Малік. Іконостас був поставлений з колишньої церкви, писаний Рудецким. В 1835 році, коли слобода Малинова вже була перебудована, храм, в силу того ж плану, перебудований від скарбниці на цьому місці. Іконостас був поставлений з скасованої міста Чугуєва Христорождественської церкви, а іконостас, писаний Рудецким, був узятий на розробку для інших церков військового поселення.

Відставный унтер-офіцер Іван Шульга, тоді як не міг жертвувати багато на користь храму зі свого бідного майна, старанно допомагав благолепію храму, щодня запрошуючи до нього на прикраси інших прихожан, і на зібрані, таким чином, гроші протягом двох років, 917 рублів сріблом відновлений іконостас і прикрасив храм.

У нинішньому храмі зберігаються чудові книги: а) евхологион, виданий у Львові 1695 року; б) Євангеліє, Московського друку 1701 року; в) пентикостарион, Московського друку 1707 року з написом: "цю книгу, Тріодь Кольорову, Малинівський Ктитор Михайло Старусев з товаришами скасували до храму Архістратига Михаїла і віддали Священика Миколі; був при тому Отаман Кущнур; деялось року 1718".

У проханні Малінівських козаків 1704 року вже видно положення Малинівських Черкасов старих часів: "Живуть, говорять вони про себе, на Нагайській стороні, на броду на Татарських перелазах", тобто в такому місці, де кожен день треба боятися і за майно і за життя. В Чугуївському архіві збереглося кілька відомостей про біди Малинівців.

У 1673 році Чугуївський Воєвода доносив царя. Що в серпні цього року татари були, між іншим, під слободою Малинівкою і воєвода нічого не міг зробити в захист малинівців від татар.

У грамоті від 22 травня 1684 року Цар писав у Чугуїв:

"Били нам чолом Малинівської слободи Отаман Михайло Налучной з товаришами: у минулих роках дано їм в Чугуївському повіті на Татарській стороні річки Гнилиця так річки Гнилиця для рибних виловів і близько тих річок сінні покоси і всякі угіддя з верхів'я і до гирла. І в минулому де 186 (1678) році Татарові ту їх слободу Малинівку  розорили та їх з дружинами і дітьми в повній спіймали.

А нині тієї слободи з полону вийшло 40 осіб. І в минулому 188 (1680) році, як був у Чугуєві Воєводою генерал Григорій Іванович Косагов, і тих їх рибних виловів і косовиць тієї їх слободи Малинівки половину віддав без них, Малинівців, як вони були у полону, Зміївського повіту с. Мохначеву жителем до нашого Великого Государя, указу. А ті дачі їх до Малинівської слободі і в книгах в Чугуєві в Наказової хаті записані і про ті їх дачі видають у Чугуєві всім містом". Цар наказує розібрати справу і про наслідки донести йому.

У проханні 1704 року малинівці пишуть: "тієї Ілля в прихід військових людей Татар вбити, а село було все знешкоджено". В якому році це було, прямо не сказано: але видно, що це було недавно, тобто після 1678 року.

Ще в пам'яті всіх справи Божого суду і милості нового часу. а) Сарана 1 серпня 1824 року прилітала до край у такій кількості, що в польоті своєму закривала світло денний і, сівши на деревах, обломала гілки товстих дерев; хліба в приході Малиновському не истребила. б) У 1830 і 1831 роках смертності від холери в цьому прихід не було. Пожеж від поджигательств, яких в сусідніх місцях в 1845 і 1848 роках було багато, в приході цьому також не було. в) у 1847 році 11 червня падав град різної величини і у великій кількості, між ним був немов куряче яйце і більше. Ниви з молодими порослями хліба були градом вибиті і в стадах багато вибито худоби. З 14 серпня з'явилася холера і тривала до 1 жовтня, а померло від неї 57 людей обох статей; в 1848 році в півтора місяця від холери померли 108 осіб; окрім цього була страшна посуха, неврожай хліба, падіж худоби, мор бджоли і надзвичайний недолік городніх овочів; в 1849 році свирепствовавшая в навколишніх місцях хвороба цинга, хоча вражала багатьох в Малиновій, не передаються нікого в труну.

З священиків, що служать у Малинівському храмі, на дарунок до храму і турбота про прихожан, парафіяни мають у благоговійної пам'яті Максима Малиніського, Олексія Соколовського і Протоієрея Петра Протопопова, а з парафіян - Василя Рудецкого.

У помянутом указі 1704 року поіменовано 130 козаків Малинівських господарів. Після того було: у 1730 році 440 чоловік., 500 дружин.; у 1750 році 468 чоловік., 500 дружин.; у 1770 році 516 чоловік., 540 дружин.; у 1790 році 538 чоловік., 568 дружин.; у 1810 році 467 чоловік., 525 дружин.; у 1830 році 1338 чоловік., 1271 дружин.; у 1850 році 1536 чоловік., 1442 жен. душ.

Розкольників нині 1 душ чоловік., 1 жін. У 1819 році було 5 душ чоловік., 8 дружин.

Просмотров: 1377 | Добавил: Громада | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Будь-який Чугуєвець може розмістити інформацію на цьому сайті без реєстрації.

кольцо Чугуевских сайтов [0]
Сайты Чугуева
Города и регионы [1]
Города и регионы, городские порталы

Сайт Чугуїва знаходили по наступним фразам:

Опитування

Форум Чугуева

Как Вы относитесь к созданию союза русских государств: Украины, Беларуси и России?
Всего ответов: 975

Чугуевская доска объявлений

 


 

 

Ви зможете розшукати на сайті будь-яку інформацію:
   

 

Адреса Чугуївської міської ради та виконавчого комітету: 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 35-А.
 
Яндекс.Метрика

Подписаться на рассылку