- Жителі Чугуєва.
а) Перші поселенці - черкаси.
Кстати, информация для переселенцев: Лучшая альтернатива гостиницам это аренда квартир посуточно Черкассы. Теперь квартиры посуточно стали доступнее.
Населення Чугуєва завжди складалося з суміші різнохарактерної, з людей, зібраних з різних місць і звань. Тому треба окремо говорити: а) про перших поселенців Чугуєва - Черкасах; б) про долю чугуєвців різних часів; в) про калмыках, що жили в приході Чугуївської Богородицької церкви, і г) про розкольників.
У перші роки Чугуєва, з Російських лише невелике число стрільців і козаків було переміщено назавжди в Чугуєві. Головними мешканцями були Черкаси, що прийшли з-за Дніпра з Яковом Остряницею, або, як він називається в Московських паперах Яцкою Острениным. Їм були побудовані будинки, відведені землі під Чугуєвом і віддані були угіддя Салтівського городища. Історія Якова Остряницы і його товаришів по Чугуєва варто того, щоб було звернуто на неї особливу увагу. Нещодавно видана одна царська грамота, яка говорить про прибуття Остряницы в Чугуїв з товаришами, вимушеному кривавими гоніннями Унії, і про сумну смерть Остряницы, убитого в Чугуєві обурених товаришами його. Ця грамота залишила дуже багато неясного в історії перших Чугуєвських поселенців. Поміщаємо тут папери Чугуївського архіву, що відносяться до гетьмана.
1. Р. князю Петру Івановичу Петро Пожарський.
"У нинішньому 147 (1639 році червня 8-го писав до мене з Курська Стольник і Воєвода Іван Бутурлін: червня 3-го дня писав до нього з Рильська Воєвода Іван Олферов, вдалися до Рыльск Рыляне, посадські люди, з Литовських міст і сказали, що в Литовських містах Поляки і Черкаси багато людей в зборі і приходити де їм під Чугуїв і під інші Государеві міста, де Черкаси живуть.
- Р. князю Петру Івановичу Тимофій Бутурлін.
"У нинішньому 147 (1639 році червня 15-го надіслана, Пана, до мене в Яблунів Государева грамота за приписью Дяка Григорія Ларіонова, а в Государевій грамоті писано: писав з Бєлгорода Князь Петро Пожарський Правителем на Москву, а до нього писав з Чугуєва Максим Ладиженський, що 14 лютого-го приїхали на Чугуїв з Литовської сторони, з Миргорода, Сенька Сергєєв з торгом, а в допиті сказав, що в Литовських Українських містах у зборі Гусар 2 000 осіб та 4 000 Німців, а хочуть йти ті Гусариі Німці до Чугуєва, щоб Чугуїв розорити, Гетьмана і Козаків побити. Так квітня 26-го писав з Бєлгорода до Государю на Москву князь Петро Пожарський, а до нього, Князя Петра, писав з Чугуєва Максим Ладиженський, що квітня 13-го прийшли на Чугуїв з Литовської сторони, з міста Плотавы Чугуївські Черкаси, Афонька Гладченко так Хомко Омелянів, та й сказали: де вони пішли з Литовського містечка Плотавы і, будучи на річці Мерчику, і зніми встретилися Черкаси Андрійко з Луцкова відвіданий і сказав, зустрівся з ними Литовський Полковник Ворона, а з ним Черкас 400 чоловік, а той Полковник Поляк з небагатьма людьми ходить подзирать під Чугуїв; тавін же чув Плотаве від Литовських людей в розмові, - хочуть де мирне постанова порушити, а Остренина і Рассоху з товаришами на Чугуєві доступить; а за Українським містам всяких людей у зборі багато, а хочуть де однолично приходити в Чугуїв, щоб розорити, а Потоцької в Украинном містечку і з ним Ляхов дві тисячі. І за Государеву Цареву указу, наказано мені про Литовських людей провідувати, щоб безвісно до Чугуєва не прийшли, а буде відав мені учинится, що Литовські люди підуть до Чугуєва для розорення і за Государеву указу наказано мені Литовським людям послати навмисне боярського сина доброго, кого гоже, велено говорити, щоб вони мирного постанови не порушували і в Государеву землю, до Чугуєва, не ходили. А упиратимуться повз вічного докончанья і хрещеного целованья, і за Государеву указу наказано мені і всіх Польських міст Воєводам над ними промишляти" та інше.
Грамота про Салтові, дивися в статті про Салтові. Зауважимо, що Чугуївські папери, частиною розміщені тут у точній вигляді, частиною в скороченні і витягу, хранянтся нині не в Чугуєві, а в земських повітовому суді.
Воронежські Губернские Ведомости. 1850 р., № 6.