Чугуев

Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Привіт Гость  Реєстрація Вхід
Чугуев
 

   Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

Главная » 2011 » Август » 16 » Соборна церква


22:43
Соборна церква

Соборна церква.

 

Головний храм Чугуєва у давнину був присвячений славі Преображення Господнього. У ньому було два меж: один в ім'я Св. Пророка Іллі, інший - в ім'я Преподобного Михайла Малеїна - Ангела Царя Михайла Феодоровича. Перший дерев'яний Соборний храм, побудований, ймовірно, в 1639 році, згорів у березні місяці 1644 року. Цар Михайло, при грамоті 21 червня 1644, надіслав на побудову нового храму 20 рублів грошей і вказував побудувати його по колишньому з прибудовою Преподобного Михайла Малеїна. Церква, за Писцовой книзі 1647 року рублена з дубових колод, "а в Церкві Боже милосердя, образи і книги і шати та дзвони, строенье Государеве".

У церковній опису 1806 року сказано: "дерев'яна Церква, споруджена з давняго часу з дубового дерева, а верхній купол перебудований знову в 1801 році із соснового дерева, про однієї чолі, на якій залізний хрест і вызлощенный четвероконечный, в ім'я Преображення Господнього, покрита гонтою". З цього опису видно, що стіни древняго дубоваго храму в 1801 році залишилися цілими і тільки надбудований сосновий купол. Таким чином дубовий храм з цільних вікових дерев, до 1824 року, існував цілі два століття.

У 1824 році, в наслідок Височайше затвердженого проекту, стародавній Преображенський храм скасовано; судини і ризниця надійшли, у штабну тоді, Різдвяну церква, а іконостас - в Сороковскую Успенську церкву; Метрики, з 1794 - 1824 рік, зберігаються в Чугуївської Миколаївської церкви.

Замість застарілої і скасованої в 1826 році заснована кам'яна трехпрестольная Соборна церква на честь Покрови Святої Богородиці, Андрія Первозванного і Олександра Невського. Цей Храм разом з колокольнею закінчено будівлею в 1834 році, а за постачання начинням і ризницею, освячений 30 листопада.

У грамоті від 9 лютого 1641 Цар писав: "на нашу указу написав на Чугуєво в Соборну церква Преображення Господнього, та в придел Ангела нашого Михайла Малеїна книг друкованих: Статут, два Октоиха, Євангеліє розумне, чотири книги Трефлои, Потребник, Служебник, Псалтир рядова". На жаль ці книги не дійшли до нашого часу. Є тільки одна древня Тріодь пісна, Московської друку 1696 року. У грамоті, від 28 січня 1644, Цар писав до Воєводи Ушакову, що з боярським сином Быкиным посланий у Чугуїв піхотинець дзвін у 22 пуда.

У нинішньому храмі зберігаються: а) 20-ть прапорів жалуваних в 1793 році двом Чугуївським козацьким регулярним полиць; б) прапор Уфимського козачого полку, що надійшла в 1845 році з розформування цього полку.

У давнину Чугуївський собор відрізнявся одним священним обрядом. За увазі до особливого значення Чугуївської фортеці у справі безпеки батьківщини, у свято Преполовения, все Духовенство гродських церков, з хрестами і іконами, приходило в Соборної церкви. Звідси на, по закінченні Літургії, йшли хресним ходом не на річку, для освячення води, але обходили навколо кріпосного валу три рази. Всі жителі Чугуєва брали участь у цьому процесі, підносячи теплі молитви про благодатному охороні граду. Цей звичай існував з перших часів Чугуєва і закінчився в 1817 році з початком нових військових поселень, для яких фортеця Чугуївська не має ніякого значення.

Писцовая книга 1647 року показує при Соборній Преображенської церкви два причту просфирницу. Той же склад причту бачимо в перепис 1710 і 1712 років. Ці чудові перепису щодо дітей духовних і деяких інших особливостей. Наприклад, диякон Матвій, Федоров син, Протопопов 23-х років: "у нього ж свойственник Іван, Степанов син, Єфімов 33; у нього дружина Катерина, Єфімова дочка, 24; син Сидор 4; донька Марина півроку; сироти: Черкашенин Герасим Петров син 13, дівка Черкаска Фекла Прокоф'єва дочка 19". При дьячке Івана Федорова, крім його дружини і дітей, написані два рідних брати, мати вдова і зять її з дітьми. Далі: "колишнього Соборного попа Афанасія онук Василь, Ієвлєв син, Фаворов 20 років, у нього живе вдова Авдотья 70 років, привезена в булавинщину з містечка Ардара, у неї син Никифор 8 років".

Царська грамота: "Від Царя та Великого Князя Олексія Михайловича всієї Русі на Чугуєво воєводі нашому Федору Володимировичу Пушкіну. - Бив чолом Чугуївський диякон Павло, а сказав: у нинішньому 160 (1652 році) поставлений Павло у диякона Соборну церква Преображення Спаса брата його на Одреяново місце, а той його брат, Одреян, поставлений в попи і нам би його просимо звеліти брата його двором і всяким угіддям володіти. І як до тебе ся наша грамота прийде і Павло у диякона поставлений в Соборну церква на брата його місце: і ти б його брата Одреяновим двором і землею і сенными покоси і всякими угодьи велів володіти. Написано на Москві літа 7160 (1632) 9 серпня". Ясно, що для соборного причту не тільки була відведена від скарбниці земля, але і збудовані були вдома.

У Чугуївської листуванні збереглася грамота П. Йосипа, від 16-го жовтня 1647 року, якою пропонується Чугуєвському Воєводі, в наслідок доносу диякона Соборній Чугуївської церкви, Насіння Іванова, у великому духовному справі на Соборного священика Парфенія Анікеєва, вислати до Москви, в Судний Патріарший Наказ, як диякона, так і священика, за поруками. На жаль, не відомо, у чому полягало це духовне справу. По паперах видно тільки те, що священик Парфеній служив і після того, при Чугуївському Соборі.

З Чугуєвських протоієреїв старих часів Яків Григор'єв багато зазнав утисків, з відкликання доброго Полковника Захаржевского "від неправильних донощиків і за словом Божим: бажаючі благочестно житії будуть переслідувані";[1] Ігнатій Полницкий, колишній Протоієреєм 1743 - 1758 роках, закінчив свої дні, з ім'ям Ієромонаха Іоанна, в Аркадиевой пустелі.

Соборний причт нового штату, щодо числа членів, не перевищує стародавнього.




Просмотров: 792 | Добавил: Громада | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Будь-який Чугуєвець може розмістити інформацію на цьому сайті без реєстрації.

кольцо Чугуевских сайтов [0]
Сайты Чугуева
Города и регионы [1]
Города и регионы, городские порталы

Сайт Чугуїва знаходили по наступним фразам:

Опитування

Форум Чугуева

Как Вы относитесь к созданию союза русских государств: Украины, Беларуси и России?
Всего ответов: 975

Чугуевская доска объявлений

 


 

 

Ви зможете розшукати на сайті будь-яку інформацію:
   

 

Адреса Чугуївської міської ради та виконавчого комітету: 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 35-А.
 
Яндекс.Метрика

Подписаться на рассылку