Відшуміла золота осінь, яка дала змогу жителям нашого краю насолодитися втіхами активного відпочинку на природі. Та на жаль, трагедії не оминули людей, які знехтували застереженнями, правилами безпеки на воді. Так за 11 місяців цього року на водних об'єктах району загинуло 9 чоловік. Біда прийшла в сім'ї безповоротно і залишила тільки згадки про близьких людей.
НАСТАЛА зима. Сотні людей поспішили на зимову рибалку. Вони сподіваються на вдачу, бажають наловити побільше риби, відпочити на повітрі. Але рідко хто згадує про те, що зимова рибалка таїть у собі й загрози.
Так не думали і два жителя селища Малинівка, котрі 19 листопада вирушили на зимову рибалку на гумовому човні, що йош розріже на прибережній смузі несталою льоду. На жаль, одна людина потонула у холодній крижаній воді. До речі, в області на несталій кризі загинуло вже 4 чоловіки.
Щоб таке не трапилось з вами, дотримуйтесь заходів безпеки на льоду: знайдіть для початку стежку або сліди на кризі. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свою руху. Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць: лід може бути неміцним біля стоку води, тонкий або крихкий кущів, очерету; обминайте ділянки, покриті товстим шаром снігу — під ним лід завжди тонший. Візьміть із собою палицю для тою, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першою удару палижею на ньому з'являється вода, негайно повертайтеся назад. Причому перші кроки треба робити не відриваючи підошви від льоду.
Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо ви на лижах. Якщо ні, вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб швидко від них звільнитися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці за 2-3 метри позаду. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше ніж на п'ять метрів.
Твердо засвойте, що зимова підлідна риболовля потребує особливо суворого дотримання правил поводження: не пробивайте багато лунок близько одна від одної, не збирайтеся великими групами в одному місці, не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів, тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.
Якщо ви провалилися на льоду річки або озера — широко розкиньте руки по крайках льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися. Вибравшись із льодового пролому, відкотіться від нього подалі, а потім повзіть у той бік, звідки прийшли і де міцність криги перевірена.
Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно повідомте, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтеся до ополонки тільки повзком. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опинитеся самі. Ремінь, шарф, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метри.
Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг та напоїть чаєм.
Валерій КРИВОНОС, начальник відділу з питань НС управління розвитку інфраструктури райдержадміністрації