Податкове законодавство в оподаткуванні доходу фізичних осіб при оформленні спадщини і договорів
Законом У країни «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. 3609-VI передбачено зміни до положень діючого Податкового кодексу, зокрема до Розділу про оподаткування фізичних осіб.
Зокрема, пункт 172.1 після абзацу першого доповнено новим абзацем такого змісту:
«Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину», що має наслідком звільнення від оподаткування операцій з купівлі-продажу нерухомого майна, предметом яких власник володіє менше трьох років, але яке набулося ним у власність у порядку спадкування.
Отже, якщо власник нерухомого майна, який бажає укласти договір відчуження цього майна, нічого не відчужував з нерухомості протягом звітного податкового року та це нерухоме майно отримано ним у спадщину, навіть якщо він володіє цим майном менше трьох років, він звільняється від оподаткування такої операції». Також пункт 172.5 викладено у новій редакції:
«172.5. Сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:
а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, — до нотаріального посвідчення договору купіалі-продажу, міни;
б) особою, у власності якої перебував об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. Фізична особа зобов'язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації».
На відміну від старої редакції, законодавець стверджує, що подавати річну податкову декларацію необхідно, лише коли відчуження відбулося за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. У разі ж посвідчення нотаріально відповідного договору купіалі-продажу або міни подавати декларацію не потрібно, про що також свідчить п. 179.2 ст. 179 Податкового Кодексу України, згідно з яким обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу; у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку
У статті 173 абзац третій пункту 173.2, який передбачав, що дохід від продажу об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера визначається, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижчої оціночної вартості такого об'єкта та не нижче 25 відсотків вартості такого самого нового об'єкта рухомого майна, виключили.
Це призвело до того, що постає питання, з якої ціни виходити під час оподаткування договору відчуження рухомого майна: з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, чи оціночної вартості такого об'єкта. На даний час питання є відкритим.
Запропоновано вираховувати податок на операції з продажу рухомого майна, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижчої оціночної вартості такого об'єкта, та користуватися при цьому положеннями п. 173.1 ст. 173 Податкового Кодексу України.
Пункт 173.3 доповнено реченням такого змісту: «При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до пунктів 173.1 або 173.2 цієї статті з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві»; у пункті 173.8 слово «спадкування» замінено словом «успадкування».
абзац другий пункту 174.3 статті 174 доповнено словами «та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб». Це призводить до того, що у спадкоємців першого ступеня споріднення, які отримали відповідні свідоцтва про право на спадщину, немає автоматичного обов'язку подавати річну податкову декларацію про майновий стан та доходи про отримане ними у спадок.
При видачі свідоцтв про право на спадщину, посвідченні договорів відчуження об'єктів нерухомого та рухомого майна, необхідно обов'язково враховувати зміни, внесенні в ст.ст. 172, 173, 174 Податкового кодексу України.
О. ОКСЕНДЛЄР, завідуюча Чугуївською державною нотаріальною конторок).