Чугуев

Чугуїв - перлина України, її історична і духовна скарбниця - місто, в якому хочеться жити.

Цей сайтє офіційним інтернет-ресурсом Чугуївської міської громади та неофіційним сайтом Чугуївського міськвиконкому.

Привіт Гость  Реєстрація Вхід
Чугуев
 

   Подписатись на розсилку: через e-mail та на RSS

Главная » 2012 » Декабрь » 1 » Щоденник голодомору


17:39
Щоденник голодомору
Не завжди грамотні, не скрізь розбірливі записи. Простий і спокійний опис життя. Фіксація подійпогода, польові роботи, податки, ціни на базарі, збори в сільраді ночами, активісти і буксирні бригади ходять по дворах, відбирають худобу і хліб, як відзначали Великдень і Різдво (відзначали, не дивлячись ні на що!), голод, смерть...

НЕСТОР БІЛОУС, 1889 року народження, мав освіту три класи сільської школи. Селянин, потім одноосібник, конюх, робітник артілі. Сім'ячетверо дітей, дружина і мати. Арештований 5 серпня 1937 року НКВС, засуджений 28 листопада Харківським обласним судом за ст. 54-10 КК УРСР (контрреволюційна діяльність і пропаганда) до 6 років виправно-трудових таборів з обмеженням у правах на 2 роки.

Визнаний
винним у тому, що «неодноразово в розмовах з членами колгоспу «Червоний колос» проводив контрреволюційну агітацію і вів щоденник, куди записував свої контрреволюційні думки».

З ув'язнення Білоус повернувся не через шість, а через десять років. Ще через два арештований повторно по тій же статті.

Повернувся у 1954 році, а в 1958 був реабілітований, виробництво по справі закрили за відсутністю складу злочину. Нестор Микитович прожив 74 роки, з них 15у в'язницях і на поселенні за те, що записував події свого життядень за днем.

Пропонуємо читачам фрагмент з унікального документа, який залишив нам Нестор Білоус.

Повний текст щоденника Нестора Білоуса можна прочитати на сайті: http://chuguevsovet.ru
В Леб'яжому живе син Нестора Микитовича Петро Несторович Білоус.

У батька була численна рідня, зокрема, два брата і дві сестри. І, уявіть собі, тавро «ворог народу» робило свою чорну справу: найрідніші люди боялися ходити в гості одне до одного, — розповідає він.

 — Сусіди не бажали з нами спілкуватися. Через образу на ровесників, які дражнили мене Троцьким, я принципово не пішов до другого класу. Та ще й вчителька, не буду називати її прізвище, не раз натякала: «Дивись мені, а то будеш там, де батько

Сергій ГОЛОВІН


КОМЕНТАР

Учитель історії Леб'яїького НВК Володимир Циганок:

Причина голодомору сьогодні добре відома: надмірне заповзяття сільських та районних активістів у питаннях хлібозаготівлі, масове вилучення у селян не лише зерна, а й усього їстівного.

Пік
цього жахливого явища в нашому краї припав на весну 1933рощ Саме в пюй час жителі сіл Леб яже, Базалйвка та Василенково, дізнавшись, що на полі неподалік Гайка залишилася з минулої осені незібрана соя, попрямували туди і на місці помирали.

 Учні та вчителі нашої школи чотири роки тому опитали майже 140 осіб. Серед них були і старожили, безпосередні свідки голодомору. їх свідчення та факти, викладені Несторам Микитовичем Білоусом у його щоденнику, збігаються.

Дійсно, в деяких родинах повмирали практично всі діти від немовлят і старші. Моторошно читати такі рядки: «Сьогодні померло 10 чоловік, ховати нікому...»

Тому
сільська рада вимушена була організувати спеціальну бригаду, яка ходила з двору у двір, питаючи, чи є в сім'ї небіжчики. Могил, на жаль, не збереглось.

 Як такого братського поховання не було. Ховали покійників хаотично, хрестів не ставили, бо нікому було їх робити і з нічого.

Скільки
всього померло наших земляків достеменно не відомо, адже 16 лютого 1933 року, коли багато тисяч селян почали вмирати з голоду, на місця надімила директива: «Категорично заборонити будь-яким організаціям вести облік випадків опухання й смерті на ґрунті голоду, окрш органів ДПУ».

 Сільрадам було дане розпорядження при реєстрації смерті не вказувати її причину. Більше того, у 1934 році надійшло нове розпорядження: «Усі книги ЗАГС про реєстрацію смертей за 1932-1933роки відіслати до спецчастин», де, напевне, вони були знищені. За моїми підрахунками, Леб 'яже щонайменше втратило від 200 до 400 своїх жителів.

Просмотров: 1080 | Добавил: Громада | Теги: Xeuetd, погода | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Будь-який Чугуєвець може розмістити інформацію на цьому сайті без реєстрації.

кольцо Чугуевских сайтов [0]
Сайты Чугуева
Города и регионы [1]
Города и регионы, городские порталы

Сайт Чугуїва знаходили по наступним фразам:

Опитування

Форум Чугуева

Как Вы относитесь к созданию союза русских государств: Украины, Беларуси и России?
Всего ответов: 975

Чугуевская доска объявлений

 


 

 

Ви зможете розшукати на сайті будь-яку інформацію:
   

 

Адреса Чугуївської міської ради та виконавчого комітету: 63503, Україна, Харківська область, м. Чугуїв, вул.Карла Лібкнехта, 35-А.
 
Яндекс.Метрика

Подписаться на рассылку